user
Kendi tarzımı nasıl bulabilirim?

Sıradaki içerik:

Kendi tarzımı nasıl bulabilirim?

e
sv

Evde kuş bakımıyla ilgili bilinmesi gerekenler

Yumuşacık rengarenk tüyleri ile birbirinden özel karakterlere sahip kanatlı dostlarımızın beslenmesinden kafesine kadar bakım detaylarını keşfedin.

Birlikte yaşamaya ayak uydurabileceğiniz kuş cinslerine doğru bir bakım sunduğunuzda, minik dostunuzla aranızdaki bağ kuvvetlenir ve sevgi dolu keyifli anlar sizi bekler. Minicik vücutları, renkli tüyleri, yarattığı eşsiz melodilerle evinize huzur katacak bir dost ile yaşarken bilmeniz gereken bazı önemli noktalar var. Bir insanla yaşarken mutlu olacağından emin olduğumuz kuş cinslerini ve beslenme detaylarını sizin için derledik.
Muhabbet Kuşu Bakımı

Muhabbet kuşları evcil hayata son derece yatkın, zeki ve sosyal canlılardır. Her birinin farklı bir karakteristik özelliği vardır. Kimisinin sahibine güvenmek için günlere ihtiyacı varken, kimisinin de hemen güven duymaya başlaması mümkündür. Şüphesiz ki sahiplendiğiniz muhabbet kuşunuz, sıcacık bir ilgi ve doğru bakım sunduğunuzda sizinle oyunlar oynayan hatta konuşabilme yeteneklerini de sergileyen bir kuşa dönüşecek. Ailenizin sevimli ve vazgeçilemez bir parçası olacak.
Nasıl Beslenir?

Doğru bir beslenme düzeni sağlamak kuşunuzun sağlıklı ve mutlu olması için ilk adımdır. Yem olarak alacağınız tohumlar, kuşunuzun temel besin ihtiyacını sağlamaya yetecektir. Ara ara vermeniz halinde yağlanmaya neden olmayacak yulaf ve dal darı da kuşunuzun favori yiyecekleri olacağından yem listenize ekleyebilirsiniz. Kuşunuza vereceğiniz sebze ve meyvelerin faydalı olacağını düşünebilirsiniz fakat bu yapılan araştırmalara göre muhabbet kuşlarının metabolizmaları için oldukça zararlıdır. Özellikle sebze ve meyve tüketiminin muhabbet kuşlarının beslenmelerinde kullanılması doğru bilinen bir yanlış olduğundan bunu unutmamanız çok önemli. Bilmeniz gereken en önemli detaylardan bir diğeri ise muhabbet kuşunuzun yemlerinin içini yedikten sonra kabuklarını yemliklerine geri bırakmasıdır. Bu nedenle kuşunuza satın alacağınız akıllı bir yemlik ile yemini bitirdiğini ve yenilemeniz gerektiği zamanı kolayca anlayabilirsiniz. Kuşunuzun suyunu da her gün değiştirmeyi unutmamalısınız. Ekstra olarak, haftada bir olacak şekilde kuşunuzun suyuna damlatacağınız multivitaminler ile kanatlı dostunuzun bağışıklığını güçlendirebilirsiniz.

Kafes Seçimi

Muhabbet kuşları küçük olmalarına rağmen aktif ve enerjik bir kuş türüdür. Bu nedenle, kuşunuza günlük olarak evin içinde uçma fırsatı sağlamanız gerekmektedir, bu sayede vücut sağlıklarını koruyabileceklerdir. Kafes seçiminde ise, minik dostunuzun içeride özgürce uçabilmesi ve mutluluğu için dikkat etmeniz gereken bazı detaylar var. Özellikle uzun kuyruğunu çarpıp huzursuz olması ve hastalanmasının önüne geçmelisiniz. Yani olabildiğince büyük bir kafes tercih etmeniz, kuşunuzun hayatı için çok önemli. Aynı zamanda kafesini konumlandıracağınız yerin yüksek ve gün ışığı alan bir konumda olması kuşunuzu güvende hissettirecek, uyku düzenini sağlamasında ona kolaylık sağlayacaktır. Ayrıca unutulmamalı ki muhabbet kuşunuzu çift olarak sahiplenmeniz onun sosyalliği ve mutluluğu açısından çok daha doğru olacaktır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli