user
Cilt bakım rutininizi nasıl sıralamalısınız?

Sıradaki içerik:

Cilt bakım rutininizi nasıl sıralamalısınız?

e
sv

Cilt alt tonunuzu biliyor musunuz?

Hepimiz cilt tonumuzu rahatça tanımlayabiliyoruz, esmer, kumral, sarışın… Peki cilt alt tonunuzu tanıyor musunuz?

Cilt alt tonu sıcak, soğuk ve nötr olarak üçe ayrılır. Cilt tonunuzdan bağımsız olarak kendini gösterir. Genellikle sarışın insanlar soğuk alt tonlu, esmer insanlar sıcak alt tonlu olur gibi yanlış bir kanı vardır. Esmer veya beyaz tenli olmak cilt alt tonunu belirlemez. Esmer olan bir insan soğuk alt tonlu, sarışın olan bir insan da sıcak alt tonlu olabilir.

Cilt alt tonlarını tanıyalım:
Daha önce de belirttiğimiz gibi sıcak, soğuk ve nötr olmak üzere üç farklı cilt alt tonu bulunur. Sıcak alt tonlar şeftaliden sarı ve altın rengine kadar giden bir skalaya sahiptir. Sıcak alt tonlu bazı kişiler aynı zamanda açık tenli olabilir. Soğuk alt tonlar ise pembe ve mavimsi tonları içerir.

Eğer nötr bir cilt alt tonuna sahipseniz bu cilt alt tonunuzun kendi ten renginizle hemen hemen aynı olduğunu gösterir. Bu noktada ten renginizle cilt alt tonunuzun aynı renk olmadığına dikkat çekmekte fayda var. Bu nedenle makyaj malzemenizi seçerken ten renginizle uyum yakalama konusunda zorlanıyor olmanız çok normal.

Her yaşın kremi farklı
Her yaşın kremi farklı

Cilt alt tonu nasıl anlaşılır?
Cilt alt tonunu öğrenmek için farklı yöntemler var. Gelin bunlara göz atalım.

Altın-gümüş testi

Altın-gümüş testinde ihtiyacımız olan şey güneş ışığı, altın ve gümüş takılar, bir de ayna. Güneş ışığında aynanı karşısına geçip önce altın takıları sonra da gümüş takıları yüzünüze yaklaştırın. Eğer gümüş sizi solgun gösteriyorsa cilt alt tonunuz sıcaktır, eğer altın sizi cansız ve solgun gösteriyorsa o zaman cilt alt tonunuz soğuktur. Eğer her ikisi de yakışıyor ve karar veremiyorsanız o zaman cilt alt tonunuz nötrdür.

Damar kontrolü

Bir diğer yöntem ise damar kontrolü yöntemidir. Güzel bir güneş ışığının altında bileğinizi açarak damarlarınızın renklerine bakın. Damarlarınız yeşil renkteyse o zaman cilt alt tonunuz sıcaktır. Eğer mavi renk görünüyorsa, cilt alt tonunuz soğuk demektir. Her iki renk de gözünüze çarpıyorsa o halde yine nötrsünüz.

Güneşin cildinizi nasıl etkilediğini düşünün

Öncelikle cilt alt tonunuz ne olursa olsun, güneş kremi sürmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Güneşe maruz kaldığınız zamanlarda cildinizde nasıl bir değişim olduğunu gözlemleyin. Eğer çok kolay yanıyorsanız soğuk alt tonlu, kolay bronzlaşıyorsanız sıcak alt tonlu olmanız olasıdır. Eğer önce yanıyor sonra bronzlaşıyorsanız nötr alt tonlu olabilirsiniz.

Bunların hiçbiri olmadı, bulamadım diyorsanız, hemen Paint’te ya da başka bir görsel işleme programında güneşte veya yeterli bir beyaz ışıkta yüzünüzün her yeri aynı ışığı alacak şekilde çektiğiniz bir fotoğrafı yükleyin. Daha sonra yüzünüzün üzerinde bir nokta seçin ve seçtiğiniz rengin RGB’sine bakın. Eğer mavi ton yüksek çıkıyorsa elbette ki soğuk alt tonlusunuz, eğer yeşil yüksek çıkıyorsa sıcak ve hepsi aşağı yukarı birbirine yakınsa nötr alt tonlusunuz.

Kozmetik ürünlerin içerikleri ne anlama geliyor?
Kozmetik ürünlerin içerikleri ne anlama geliyor?

Cilt tonunuza göre renk paletinizi nasıl bulabilirsiniz?
Çok açık: Açık renkli ciltler nötr ya da soğuk alt tonlara sahip olma eğilimindedirler. Kahverengiye çalan gri, bej ve yumuşak pembe gibi soğuk tonlu renkler bu cilt alt tonuna uyum sağlayacaktır.

Açık: Açık renk olan ancak çok açık olmayan ciltler soğuk tonlu renklerle daha çok uyum sağlar. Gri ve koyu bej gibi daha yumuşak ve doğal renkler tercih edebilirsiniz.

Buğday: Bu ten rengi genelde hem soğuk hem de sıcak tonlarla uyum sağlayabilir.

Zeytin rengi: Tıpkı buğday rengi gibi zeytin rengi tenliler de hem soğuk hem de sıcak tonlarla uyum sağlarlar. Aynı zamanda daha canlı renkler de bu cilt tonundaki insanlara yakışabilir.

Bronz: Bu cilt tonu daha sıcak renklerle uyum sağlayabilir. Taba rengi ve turuncu harika seçenekler olabilir.

Buğday-Esmer: Hem soğuk hem de sıcak tonlarla uyum sağlayabilen cilt renklerindendir.

Esmer: Hem soğuk hem de sıcak tonlara uyum sağlayabilen esmerler daha canlı renkler tercih ettiklerinde ciltlerinin daha da dikkat çekmesini sağlayabilirler.

Makyaj dersleri: Fondöten
Makyaj dersleri: Fondöten

Cilt alt tonunuza göre ne renk kıyafetler tercih etmelisiniz?

Soğuk alt tonlu ciltler için öneriler:

Soğuk alt tonlu kişiler için soğuk bitişli renkler önerilir. Bunlar zümrüt yeşili, koyu mor, eflâtun, pembe, buz mavisi ve açık mavidir. Eğer kıyafetlerinize sıcak renklerle dokunuş yapmak istiyorsanız çok açık sarı, gül kırmızısı ve yakut renklerine yönelebilirsiniz. Beyaz, gri ve lacivert gibi renklerle de daha nötr bir duruş yakalayabilirsiniz.

Takılarınızda ise altın rengi yerine metal ya da gümüş rengini tercih edebilirsiniz. Kaçınmanız gereken renklerden bazıları ise turuncu, koyu sarı ve domates kırmızısıdır. Bu renkler cildinizle uyum sağlamayacağı için tercih etmemeniz önerilir.

Sıcak alt tonlu ciltler için öneriler:

Sıcak alt tonda olan kişilerin yeşil, kahverengi, hardal sarısı ve sıcak kırmızı tonları tercih etmesi önerilir. Tercih edebileceğiniz diğer renkler ise şeftali, mercan, amber ve altın sarısı tonlarıdır. Kıyafetlerinize soğuk tonlar eklemek istediğinizde zeytin yeşili, mor orkide rengi, menekşe kırmızısı ve açık zeytin yeşilini tercih edebilirsiniz. Takı seçerken gümüş yerine altın tonlarını tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Buz mavisi tonları ise uzak durmanız gerekenler arasındadır.

Nötr alt tonlu ciltler için öneriler:

Nötr alt tona sahip olanlar için iyi haber, hem sıcak hem de soğuk renkler kullanabilirsiniz. Kıyafetleriniz içinde ışık saçmanızı sağlayacak renkleri istediğiniz gibi seçebilirsiniz. Çoğu rengin teninize uyum sağlayacak olması her rengi aynı anda kullanmanız gerektiği anlamına da gelmiyor, bunu unutmayın! Örneğin kobalt mavisi gibi cesur renkler tercih ediyorsanız, daha açık renklerle kombinizi tamamlayabilirsiniz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli