Yaban Mersininin Faydaları Nelerdir?

Yaban Mersininin Faydaları Nelerdir?

Fundagiller familyasında yer alan yaban mersininin faydaları saymakla bitmez. Yüksek kesimlerde yetişen yaban mersini, 20 – 25 cm boylarındadır. Odunsu ve çalı türü bir bitkinin meyveleri olan yaban mersini; Karadeniz Bölgesi, Amerika ve Kuzey Avrupa bölgelerinde yetişmektedir.

Kırmızı renginden mor rengine çalan yaban mersini, Temmuz ayında toplanmaya başlanır. Temmuz’da başlayan hasat Eylül’e kadar sürmektedir. A ve C vitaminleri bakımından zengin olan yaban mersininin faydaları bunlarla kalmaz. Çiğ olarak tüketilebilen yaban mersini, kurutularak da tüketilebilmektedir. Ayrıca çay olarak da içilmektedir.

 

Antioksidan bir özellik gösteren yaban mersininin faydaları hücrelerin yenilenmesini sağlamaktadır. Yaşlanma etkilerini de geciktiren yaban mersini, ağrı kesici ya da iltihap giderici olarak kullanılabilmektedir. Yaban mersininin genel olarak faydaları aşağıda anlatılmıştır.

 Yaban Mersininin Faydaları Nelerdir?

 Kan Şekerine Faydası

Tip 2 diyabet ve metabolik sendromlar geçiren hastalarda düzensiz olan kan şekerini sağlayan yaban mersininin faydaları diyet programı ile daha da artmaktadır. Yapılan araştırmalar, düzenli bir şekilde yaban mersini tüketen kişide tüketmeyen kişiye göre kan şekeri salgılandığı görülmüştür.

Glisemik endeksi 40 ile 53 arasında bulunan yaban mersininin 15 gramı, bir elma ya da portakal ile aynı şekere sahiptir. Şeker içerse de düşük glisemik endeksi ile herhangi bir yan etkiye neden olmamaktadır.

Kan şekerinin ani bir şekilde yükselmesini engelleyen yaban mersini, insülin hassasiyetini artırmaktadır. Doktorlar tarafından şeker hastalarına önerilen meyveler arasında yer almaktadır.

 Kalp Sağlığına Faydası

Yaban mersininin faydaları her alana etki etmektedir. Bu konuda yapılan araştırmalar neticesinde, yaban mersininin kalp sağlığını koruduğu ve meydana gelecek olan hastalıkları da engellediği belirlenmiştir.

Lif oranı yüksek olan yaban mersini, yüksek antioksidan içermesi nedeni ile kolesterol seviyesini düşürmektedir. Buna bağlı olarak da kalp sağlığını korumaktadır. Düzenli olarak bu meyveyi tüketen kişilerde Enos enziminin yüksek olduğu tespit edilmiştir. Bu enzim kalbi koruma özelliği olan bir enzimdir.

Kolesterole Faydaları

Kalp sağlığına olumlu etkileri olan yaban mersininin içeriğinde bulunan antioksidanlar, damar çeperlerine yapışır ve plaklar oluşturur. Bu sayede damar tıkanıklığına yol açan kötü kolesterolün düşürülmesini sağlar. Antioksidan etkisi normal C vitamininden 30 kat kadar daha fazla olan yaban mersini, yağlı gıdalardan vazgeçemeyen ve kolesterol riski bulunan kişilerde kolesterol seviyesini dengeler.

 Hafızaya Faydaları

Güçlü bir antioksidan etkisi bulunan yaban mersini, beynin korunmasında etkilidir. Beyinde meydana gelen stresi engelleyen yaban mersini düşünme yeteneği, hafıza ve öğrenmeyi de olumlu etkilemektedir.

Bu konuda hem insanlar üzerinde hem de laboratuar hayvanları üzerinde yapılmış olan araştırmalar vardır. Yaş ortalaması 75 olan bir grupta yapılmış olan araştırmaya göre, 12 hafta süresince her gün yaban mersini suyu içirilen kişilerin hafızalarında büyük bir ilerleme olduğu ve beyin üzerinde görülen olumsuzlukların azaldığı tespit edilmiştir.

A, B ve C vitaminleri içeren yaban mersini, beyin hücreleri ile beyin sinirlerini korumaktadır. Yaşlılık nedeni ile Alzheimer gibi hastalıkların oluşmasını engellemektedir. Düzenli olarak yaban mersini tüketen çocukların öğrenmelerinin ve algılamalarının güçlendiği görülmektedir.

 Kanser Hastalığına Faydaları

 

Kanserli hücreler üzerinde olumlu etkileri olduğu görülen yaban mersininin bu etkileri ile ilgili araştırmalar hala devam etmektedir. Hücre yapısını değiştirmeye fayda sağlayan yaban mersini, kanser riskini yükselten radikalleri nötralize etmektedir. Bu sayede kanserden koruyan yaban mersini, mevcut olan kanser tümörlerinin de tedavi edilmesini sağlamaktadır. C vitamini yönünden oldukça zengin olan yaban mersini özelikle rahim, kolon ve karaciğer kanserlerinde olumlu etkiler göstermektedir.

 

 Göze Faydaları

Yaban mersini içeriğinde bulunan antosiyaninler, hem yaşa hem de güneş ışınlarına bağlı olarak meydana gelen retina problemlerine karşı koruma sağlamaktadır. Bunun yanında, yaşlılarda meydana gelen katarakt oluşumunu da geciktirmektedir.

Gece görünüşünün azalması ve sarı nokta benzeri göz hastalıklarının önlenmesinde önemli olan A vitamini, C vitamini ve çinko gibi mineralleri açısından da çok zengindir.

 Yüksek Tansiyona Faydaları

Günlük olarak 50 gram kadar yaban mersini tüketmek, kan basıncını düşürmektedir. Yapılan araştırmalar, yaban mersininin yüksek tansiyona etki ettiğini belirtmektedir.

 Kilo Vermeye Faydaları

Yemeklerden sonra kullanılan yaban mersini, kişinin kendisini uzun süre tok hissetmesini sağlamaktadır. Lif bakımından zengin olması ile bu etkiyi gösteren yaban mersini, zayıflamak isteyenlere de fayda sağlamaktadır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

ataşehir escort