Saçlarım neden uzamıyor?

Saçlarım neden uzamıyor?

Saçlar Neden Uzamaz?

Saçların uzaması her insanın metabolizmasına göre farklılık gösterir. Saçlar neden uzamaz sorusunun yanıtı, bunun yanı sıra pek çok nedene daha bağlıdır. Dengesiz ve yetersiz beslenme, yoğun stres, yanlış saç bakımı ve sigara gibi sorunlar saç uzamasını etkileyen en önemli faktörlerdendir. Bu nedenlerden bazılarını detaylandırdık;

Yavaş Çalışan Metabolizma

Saçımızın uzamamasının nedeni yalnızca bu sebepten dolayı ise, sabırlı olmak tek çözümdür. Çünkü her insanın metabolizması genetik yapısına göre değişiklik gösterir. Haliyle her insanın kendi genetik yapısına göre saçları uzar. Bu hızlı veya yavaş olabilir.

Aşırı Stres

Saç uzamasını yavaşlatmasının yanı sıra stres bir çok fiziksel ve psikolojik soruna yol açar. Günlük hayat içerisindeki telaşelerden kurtulup, stresinizi yönetmeyi öğrenmelisiniz. Aksi takdirde stres nedeniyle salgılanan Adrenalin vb. hormonlar, saç köklerindeki damarlarda daralmaya neden olduğundan, saçlar yeterli besini alamaz, uzaması yavaşlar ve durur.

Yanlış Saç Bakımı

Saçlarımızı çok sıcak su ile yıkadığımızda temizlendiğini düşünürüz, ancak çok sıcak su saç derisine zarar vererek kurutuyor. Saç yapınıza uygun olmayan kimyasal şampuanlarda saçın uzamasını yavaşlatan sebeplerdendir. Şampuan tercihinizi mümkünse kimyasal içeriği az veya hiç olmayanlardan yana yapın.

Sigara Tüketimi

Zararı ile tanınan insan bedeninde kalıcı hasarlara sebep olan bu madde, sağlıklı saçlara kavuşmanın önündeki en büyük engellerden birisidir. Bir çok hastalıkla beraber, kalp ve damar hastalıklarına neden olan sigara, saç köklerini besleme işlevine yarayan kılcal damarlara zarar veriyor. Sigara saçlarınızın uzamasını sağlamak için ve bir çok sebepten ötürü aldığınız bakım ürünlerinin etkisini zayıflatır. Haliyle emekleriniz boşa gider. Sigara içmiyorsanız, başkaları içerken yanlarında sıkça bulunuyorsanız, mümkün olduğu kadar içen kişilerin yanında durmamaya gayret edin, yanınızda sigara içmemelerini söyleyin. Çünkü bulunduğunuz ortamdaki sigara dumanı saç diplerinize nüfuz ederek saçın genel yapısının bozulmasına neden olur.

Dengesiz Ve Yetersiz Beslenme

Düzensiz olarak yediğimiz öğünler, fastfoodlar ve bin bir türlü abur cuburların bize geri dönüşü yavaş uzayan, cansız, mat ve sağlıksız saçlar oluyor. Dengeli ve yeterli beslenin, düşük kalorili ağır diyetleri sonlandırın, meyve, sebze yiyerek vitamin ihtiyacınızı karşılayın. Dengeli, düzenli ve yeterli beslenme saçın uzama süresini hızlandırmaz ancak normalin altına düşmemesini sağlar, canlı, doğal ve sağlıklı bir görünüm kazandırır.

Ne Yapmalıyım?

Saçlarınızın kırıklarını ortalama 2-3 ayda bir aldırın. Saçlarınıza uyguladığınız jöle, saç boyası, sprey gibi kimyasal ürünlerden, saç maşası, fön makinesi gibi saça zarar veren ve kuruluk oluşturanürünlerden de uzak durun, mümkün değilse azaltın. Saçlarınıza zarar verecek derecede sıcak su kullanmayın. Bunun yanı sıra saçınızın uzamasını hızlandıracak bazı uygulamalar yapabilirsiniz.

Lavantalı Saç Uzatma Kürü;

Az maliyetle kaliteli bir ürün elde etmek ve güzel sonuçlar almak için ideal bir saç uzatma kürü.

Gerekli Malzemeler;

  • Bir avuç lavanta,
  • 3 su bardağı su.

Uygulanışı;

  • 3 su bardağı suyu ocakta kaynatıyoruz, ardından ocağı kapattıktan sonra lavantayı demlenmek üzere suyun içine ilave ediyoruz. Yaklaşık olarak 15 dakika lavantanın demlenmesini bekliyoruz.
  • Kaynatmış olduğumuz su ılık hale geldiğinde saç diplerimize masaj yaparak yediriyoruz ve saçlarımızın tamamına uyguluyoruz. Kürü saçımızda 30-40 dakika beklettikten sonra ılık su ile güzelce duruluyoruz.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

ataşehir escort