Otizm Anne Karnında Tespit Edilebilir Mi ?

Otizm Anne Karnında Tespit Edilebilir Mi ?

Amerikalı bilimadamları çok önemli bir buluşa imza attılar. Otizmin doğumdan çok daha önce anne karnında saptandığı anladılar. Yapılan bazı incelemeler sonucunda bebeğin beynindeki bazı bölgelerde değişiklikler saptandı. Bu değişiklikler aracılığıyla otizmin doğumdan önce tespit edilmesinin yolu açıldı.
Bilim dergisinde yayınlanan araştırmaya göre otizmli bebeklerin doğumdan çok önce beyinlerinde bazı değişiklikler meydana gelmektedir. Bu değişiklikler Otizm Spektrum Bozukluğu semptomlarına yol açmaktadır.
California Üniversitesi ve Allen Nöroloji Enstitüsü araştırmacıları biraraya gelerek bebek ve çocuk beynini incelediler. Yaşları 2 ila 15 arasında değişen hem otistik hem de otistik olmayan 22 çocuğun beyninden doku alındı. Bunlar otopsi sırasında alındı. Araştırmacıların amacı beyin korteksinin nasıl geliştiğini anlamaya çalışmaktı. Bilimadamları bu incelemeler sonucunda beyin katmanlarının nasıl oluştuğunu gördüler. Otistik çocuklardan alınan beyin doku örneklerinin % 90’ında anormalliklere rastlandı. Otistik olarak doğmayan normal çocukların beyinlerinde ise rastlanan anormallik oranı sadece % 10’du.
Nöroloji uzmanları nörolojik değişimlerin doğumdan çok önce meydana geldiğini farketti böylece. Beynin sosyal ve iletişim merkezi ile dil merkezinde bu değişimler meydana gelmektedir. Otizmli çocukların bu araştırma sayesinde beyinlerindeki anormali nedeniyle sosyalliklerinin ve iletişimlerinin gelişmediği anlaşıldı. California Üniversitesi’nden bir nörobilimcinin yaptığı açıklamaya göre yapılan bu araştırma bir keşif niteliğindeydi. Otizmin doğasını anlamaya yardımcı oldu. Beyindeki değişiklikler tüm kortekste değil, beynin sadece bazı bölgelerinde meydana gelmektedir.

Kaynak : https://beautyperry.com/saglik

Sosyal Medyada Paylaşın:

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

ataşehir escort