İleri yaşlarda üreme

İleri yaşlarda üreme

Eurofertil Tüp Bebek Merkezi Medikal Direktörü Dr. Hakan Özörnek ileri yaşın hamileliğe engel olup olmadığı konusunda bilgi verdi: “30 yaş altı bir kadının bir ay içinde tedavisiz hamile kalma ihtimali yüzde 20’yken         40 yaşın üzerinde bu oran, yüzde  5’e düşüyor. Tüp bebek tedavisinde de 35 yaş altındaki yüzde 60’a varan başarı oranı, 40 yaş üzerinde yüzde 15’lere iniyor. Kadının üreme kapasitesini belirleyen faktör, yumurtaların sayısı ve kalitesi. Buna ‘over rezervi’ denir. 35 yaşına kadar nispeten sabit seyreden over kapasitesi, bu yaştan sonra azalma eğilimi gösterir. İlave olarak üreme organlarına zarar verebilecek enfeksiyon ve endometriozis gibi hastalıklar da zamanla ilerleyebileceğinden, riskler artar. Dolayısıyla ileri yaş, üremeye  engel olmaz ama genç yaşlara oranla hamile kalmak zorlaşır.
Doğumla gelen iki bin yumurta
Kadının doğumunda iki milyon olan     yumurta sayısı, yumurtlama olmadığı halde ergenlikle 300-400 bin düzeylerine iner. Bu dönemden üreme kabiliyetinin olduğu 30-40 yıl boyunca kadın yumurtaları tüketir ve menopozda artık çok az yumurta kalır. Her ay bir yumurta kullanılmasına rağmen, 750-1000 yumurta kaybı olur. Diğer bir deyişle; o tek yumurta her ay olgunlaşmaya başlayan 700-1000 yumurta arasından seçilir. Aslında erkekte de durum benzer. Kadının üreme organları içine     milyonlarca sperm bırakıldığı halde,     sadece biri yumurtayı döller.
Adet düzensizlikleri  menopoz işareti 
Yaşla birlikte hem yumurta sayısı  azalır, hem de kalan yumurtalar yaşlandığı için kalitesi düşer. Vücut yumurtlama ve adet için beyinden artık daha yüksek miktarda yumurta geliştirici hormon (FSH) salgılamak zorunda kalır. İşte bu hormon sayesinde, yumurta sayısı ve kalitesi azalsa da adet gördürücü hormonlarda (östrojen ve progesteron) değişiklik olmadığından adetlerde bozulma ilk aşamada olmaz. Yumurtalar beyinden salgılanan FSH hormonuna cevap veremeyecek duruma geldiğindeyse yumurtlama seyrelir ve adetler düzensiz hale gelir. Artık önemli ölçüde geç kalınmış demektir.
Tüp bebek tedavisinde neler yapılıyor?
Bu kadınlarda yumurta geliştirmek için daha fazla dozda ilaç kullanmak gerekir. İlaçların kullanılış şekli, bu yaş grubunda değişir. Daha kısa süreki tedaviler tercih edilir. Ayrıca anne adaylarına daha fazla embriyo yerleştirmek gerekir. Bu hastaların çoğul hamilelik riskleri de oldukça düşük.
Başarılı bir tedavinin ardından hamileliğin ilerleyen haftalarında karından su alınması gibi (amniosentez) genetik tanı amaçlı bazı müdahaleler önerilir. Bu genetik tanı, tüp bebek sırasında da yapılabilir.
Menopozdan sonra da  anne olunabilir mi?
Menopoz, kadınlığın sonu değil, sadece yumurtalık denen organdaki yumurtaların bitmesi ve dolayısıyla da hormon salgısının azaldığı bir durum. Kadının menopoza girdikten sonra kendi yumurtasıyla hamile kalabilme ihtimali yok. Ancak bu durum, başkasının yumurtasıyla anne adayı olmaya engel değil. Rahim yaşlanmadığından dolayı bebeği taşıyabilir. Hamilelik için daha genç bir kadının yumurtasıyla tüp bebek yapılarak (yumurta nakli) çocuk sahibi olunabilir. Ancak kanunlarımız bu konuda düzenlenmediğinden uygulama henüz ülkemizde yasak.”
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

ataşehir escort