İkindi Çayı İçin Kurabiye Tarifleri

İkindi Çayı İçin Kurabiye Tarifleri

İkindi çaylarında özellikle beğenilerek tüketilen kurabiyeler yağ, un ve şeker karışımından yapılmaktadır. Bazı kurabiye tarifleri vardır ki hamuru içine yumurta katılmaktadır. Bazılarında ise sadece yağ, şeker ve un ile karılan hamurla yapılmaktadır. Kurabiye tarifleri içinde şeker yerine pudra şekeri de bazen kullanılmaktadır. Sütlü tatlılar ve diğer tatlılara göre biraz daha şekerli olan kurabiyelerin hamurunun dağılma özelliği vardır. Bisküvili pasta tarifleri gibi her evde rahatlıkla bulunacak malzemelerden yapıldığı için canınız çektiğinde hemen yapabilirsiniz. Kurabiye tarifleri aldıktan sonra yapılacak ilk iş derin bir kaba oda sıcaklığındaki yağı koyarak işe başlamaktır. Oda sıcaklığındaki yağın içine şeker veya tercihe göre pudra şekeri ve un eklenerek devam edilir. Kurabiyenin türüne göre farklı malzemeler de eklenmektedir.

Çocuklar sütlü tatlılar ve türevlerini sevmektedir. Fakat sütlü tatlılar buzdolabında bile olsa uzun süre dayanmamaktadır. Oysaki bazı kurabiye tarifleri vardır ki çok uzun süre dayanmaktadır. Bol miktarda yapıp güzel bir cam kavanozuna konulduğunda kurabiyeler uzun süre saklanabilmektedir. Çocuklar istediğinde veya ikindi çayına komşular geldiğinde hemen kavanozdan çıkarılıp ikram edilebilir. Günlerce kaldığı halde ilk günkü tazeliğini koruyan kurabiye tarifleri internetten bulmak oldukça kolaydır. Şerbetli tatlıların tadı fazla yoğun olduğundan ikindi vaktinde ikram edilen çayın yanında ağır kaçabiliyor. Bundan dolayıdır ki hem tat olarak daha hafif hem de yapımı daha pratik olan kurabiye tarifleri ve bu tarz atıştırmalıklar ikindi çayları için oldukça ideal olmaktadır.

Kurabiye tarifleri nasıl ortaya çıkmıştır diye merak edenler olabilir. Rivayetlere göre bu tarifler bilinçli olarak ortaya çıkmamış tamamen rastgele meydana gelmiştir. Eski dönemlerde kurabiye hamuru ekmek pişirilen fırınların ısınıp ısınmadığını kontrol etmek için yapılmaktaymış. Kokusunun harika olması ve insanların iştahını kabartmasından dolayı bu hamur zamanla içine katılan farklı malzemeler ile çeşitlendirilerek tüketilmeye başlanmıştır. Her ülkenin kendi damak lezzetine uygun kurabiye tarifleri mevcuttur. Bazı mutfaklarda hamurunun içine kuru meyveler daha sıklıkla katılırken bazı mutfaklarda çikolata ağırlıklı yapılmaktadır. Oda ısısındaki yağın içine katılan malzemelerin yoğrulması ile yapılan tariflerin yanında sütlü tatlılar gibi pişirilerek yapılan kurabiye çeşitleri de bulunmaktadır. Ocak üzerinde çırpılan yumurta ve şekere ilave edilen diğer malzemeler eklenerek bu tür kurabiyeler yapılmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

ataşehir escort