Burun Ucu Estetiği Hakkında Merak Edilenler!

Burun Ucu Estetiği Hakkında Merak Edilenler!

Rinoplasti : Latince; Burun şekillendirme anlamına gelir. Çoğu zaman, burunla ilgili sınırlı burun estetiği girişimi operasyonları için de bu tıbbi terim kullanılabilir. Tanım olarak, estetik amaçlı yapılan burun estetiği ameliyatı anlaşılır. Fonksiyon da (burnun nefes ve koku alması, solunan havayı nemlendirme, ısıtması vb.) bu ameliyatlar sırasında gözetilmeye çalışılır, fonksiyonel amaçlı yapılması zorunlu olan burun estetiği ameliyatları da vardır.

Rinoplasti tekniği, genel olarak, açık ve kapalı olmak üzere iki türü mevcuttur (bazı hastalarda, her iki tekniğin de sınırlı şekilde kullanıldığı;  kombine, hibrid veya karma rinoplasti dediğimiz teknik de kullanılabilir). Açık teknik rinoplasti;  burnun alt kısmında, burun delikleri arasında bulunan bölgeye küçük bir cerrahi kesi yapılıp gerçekleştirilir.

Kapalı teknik rinoplasti’de ise,  burun iç kısmından uygulanan özel kesiler tercih edilir ancak, operasyon sahasına hakimiyet sınırlıdır. Açık teknik rinoplasti ameliyatında; ciltaltı ödem/hafif şişliklerin yok olması (kapalı tekniğe göre) biraz daha uzun sürecektir, açık teknik rinoplasti ameliyatlarının ameliyat sırasında tüm burun yapısına -normal durumunda ya da istirahat durumunda görülen burun- cerrahi görüş hakimiyeti, iki elle rahat çalışma imkanı, burna her açıdan, detaylı bakabilme nedeni ile; başarı oranı/ hasta memnuniyeti daha yüksek ve revizyon (düzeltme/ ikinci cerrahi) oranı ise, daha düşük olmaktadır.

Kişisel rinoplasti felsefem için de, doğal, diri, dinamik ve kişiye özel bir burun estetiği ameliyatı gerçekleştirmek istediğim için, her hastamı özgün düşünüp, planlamada en uygun cerrahi girişimi seçtiğimi belirtmeliyim. Her cerrahi yöntemin tabii ki, avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır.

Burun ucu estetiği ameliyatları

Burun ucu estetiği, en sık yapılan burun estetiği operasyonlarından biridir. Ülkemizdeki birçok hastanın burun yapısındaki burun ucu ciddi sorunları olması nedeni ile; Rinoplasti ameliyatları çok yapılmaktadır. Burun ucu estetiği ameliyatı, burun sırtına Ancak, burun ucundaki sorunların deneyimli bir cerrahi yaklaşım ile gerçekleştirilmesi, daha kalıcı başarı sağlayacaktır. Hangi sorunlar için yapılır? Burun ucu estetiğinde hastalarda en çok rastlanan ameliyat sebebi, düşük burun ucudur. Ayrıca, bombeli/yuvarlak/etli burun ucu, sivri burun ucu, simetrik olmayan vb. burun ucu görünümleri de rahatsız olunan burun şekilleridir.

Burun ucu estetiği  burundaki kıkırdak dokuların ideal yerlerinde olmamasından dolayı gerçekleştirilir. Burun sırtındaki sorunlar da, bazen burun ucundaki sorunların kaynağı olabilir. Burun içindeki kıkırdak yapılar, normal yerlerinden daha aşağıda olabilir, septum adını verdiğimiz burun orta bölüm ile bağlantı yerlerinden ayrışması, bu düşüklüğü daha da belirgin hale getirmektedir.

Rinoplasti ile gerçekleştirilen burun ucu estetiğinde; kıkırdak yapılar şekillendirilir (rekonstrüksiyon). Bu şekillendirme sırasında destek kıkırdaklar; burun iç bölgeden hazırlanan kıkırdak parçalar (greft) kullanılır. Bazı burunlar da, ‘lego’ oyunu gibi, tüm kıkırdak yapıların ortaya detaylı şekilde konup, tekrar yeniden şekillendirmesi söz konusu olup, başarılı bir şekilde ameliyat gerçekleştirilebilir (total rekonstrüksiyon, sadece burun ucu veya tüm burun da olabilir).

Sağlıklı günler diliyorum.,

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

ataşehir escort