Ayak Mantarının Nedenleri

Ayak Mantarının Nedenleri

Ayak mantarları genel itibari ile ayak tabanının derisine, parmak aralarında oluşan enfeksiyon hastalığıdır. Ayakta oluşan mantar genellikle ağrı yapmaz ancak kızarıklığa, kaşıntıya ve pullanmaya neden olmaktadır. Ayak mantarının belirgin özellikleri ayakta meydana gelen kötü koku ve kaşındıkça oluşan beyaz döküntülerdir.  Mantarlı bölgenin kaşınması ile deride oluşan çatlaklar ciddi enfeksiyonlara beden olmaktadır. Kişinin sağlığını ciddi anlamda bozan hastalıklardandır. Ayrıca da ayak mantarı tedavi edilmezse ayak tırnaklarına da geçmektedir.

Ayak Mantarı Çeşitleri Nelerdir?

1) Ayak tabanında kepeklenme, kızarma ve kuruma şeklinde görülebilir.
2) Ayaklarda çok fazla kaşınma, kızarıklık ve su toplamasına bağlı tahrişler görülebilir.
3) Küçük ayak parmağı içerisinde soyulma, yarılma ve beyaz nemli bir görünüm oluşabilir.
4) Ayak tırnaklarında kalınlaşma ve renk değişimi görülür. Aynı zamanda tırnak soyulması ya da tırnakların tamamen gitmesi de görülen çeşitlerdendir.

Ayak Mantarının Nedenleri

1) Ayak mantarı hastalığını yaşayan biri ayakkabı veya terlik kullandığında mantar problemini ortaya çıkartmaktadır.

2) Yüzme havuzları ve hamamlar herkese açık olduğundan dolayı ayaklarda mantar oluşumunu meydana getirmektedir. Eğer ki bu gibi mekanların tiryakisi iseniz ve azla vazgeçemeyenlerdenseniz girdiğiniz ortamların hijyenik bakımından temiz olmasına dikkat ediniz ki ayak mantarı gibi bulaşıcı hastalıklardan kendinizi koruyun.

3) Ayak mantarının nedeni sürekli ayakların nemli kalmasından kaynaklanmaktadır. Çünkü mantarlar nemli bölgelerde daha hızlı ürer ve bunun ardından da ayak mantarına neden olmaktadır.

4) Kişisel bakımına özen göstermeyen kişilerde de sıkça ayak mantarı enfeksiyonları oluşmaktadır. Bu gibi rahatsız edici durumlarla karşılaşmamak için ayak bakımıza dikkat ederek her gün ayaklar yıkanmalı ve aynı anda kurutulmalıdır. Bu şekilde yapılan ayak bakımlarında mantar oluşumunu da engellemiş olursunuz.

 5) Ayak mantarı hastalığına bulaşan bir kişinin herhangi bir eşyasını kullanmakta ayak mantarına neden olabilmektedir. Bundan dolayı ayak mantarı rahatsız olan birinin hiçbir şekilde eşyasını kullanmamanızda fayda var.

6) Bütün bunların yanı sıra ayak mantarının nedenleri arasında en belirgin olarak  asker hastalığı olarak da adlandırılan ayak mantarı, askerlerde sık rastlanan ve bot giyme zorunluluğundan dolayı ayak mantarına neden olmaktadır.  Çünkü ayaklar botun içinde yeterince kaldığından dolayı ve hava alamadığından nemli kalmakta ve bundan dolayı da mikroplar daha rahat bir şekilde üremektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

ataşehir escort