Adetim gecikti yoksa hamile miyim?

Adetim gecikti yoksa hamile miyim?

Her kadın eğer planlı olarak gebe kalmak istemiyorsa adet zamanı bir gün geçse bile koktu ve endişe yaşar. Acaba hamilemiyim sorusunu kendisine sorar.

Adet gecikmesinin gebelik dışında da pek çok sebebi olabilir. Genel olarak kadınların adet gecikmelerinin çoğu sebebi psikolojik kökenlidir. Bunun dışında hava değişimi, ani yaşanan bir kayıp adet gecikmelerini tetiklemektedir. Eğer adetiniz bir haftadan daha fazla gecikmişse mutlaka bir kadın doğum uzmanı ile görüşmelidir. Hamile olmaktan şüpheleniyorsanız günlerce beklemenize gerek yoktur.

Eczaneden temin edeceğiniz basit bir test ile veya hastaneye giderek yaptıracağınız kan testi ile hamile olup olmadığınızı çok kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. İdrar testinde ilk beş dakikadaki sonuç önemlidir. Diğer saatlerde testi kontrol etmeniz yanıltıcı sonuçlar doğurabilir. Evde yaptığınız testte de ikinci çizgiyi görmüşseniz kesinlikle hamilesiniz demektir. Eğer hamile iseniz adet zamanınız bir gün geçse bile pozitif çıkacaktır.

Evde uyguladığınız testten sonra hamile iseniz en kısa zamanda bir kadın doğum uzmanına gitmelisiniz. Belirli aralıklarla Beta HCG testi yaptırmalısınız. Normal bir gebelikte bu tetkikin titresi yükselmelidir. Son adet tarihinizi mutlaka hatırlayınız. Eğer gerçekten hamileyseniz bir gün geçmesi bile gebelik yönünde olumlu sonuç verecektir. İdrar tetkiki kan tetkikine göre daha ileri günlerde en doğru sonucu verirken kan tetkiki ile en kısa zamanda en güvenilir bilgiye ulaşabilirsiniz.

Adetiniz bir gün geçmiş ve siz halen adet olmamışsanız hiç beklemeden tetkiklerinizi yaptırabilirsiniz. Adetiniz geçtiği anda bir aylık yani dört haftalık gebesiniz demektir. Kanda yapılan tetkikte doktorunuz ikişer gün ara ile bu tetkiki isteyebilir. Seviye yükseldikçe gebelik süreci devam ediyordur. Eğer sağlıksız bir gebelikse kandaki seviye giderek düşer. Kadın düşük yapıyordur.

Adetiniz bir gün bile geçmiş olsa bu durumu eşinizle paylaşmalısınız. İstenmeyen bir patoloji geliştiğinde eşiniz yanınızda olmalıdır. Eğer adetiniz geçmiş ve hamileyseniz ve bu bebeği istiyorsanız test sonuçlarından sonra bu güzel haberi tüm sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz.

Test yapmadan adetim gecikti diye kendinizi hamile zannetmek çok büyük bir hata olur. Mutlaka gebelik testi yaptırmalısınız.

Acaba hamile miyim ? sorusuna cevap verebilmemiz için hamilelik belirtilerini şu şekilde söyleyebiliriz;

• Beklenen adetinin başlamaması yani gecikmenin olması gerekenden uzun olması.

• Memelerde dolgunluk hissedilmesi, meme ucunda karıncalanma hissi oluşması

• Yorgunluk, uyuklama, baş dönmesi, dalgınlık

• Bulantı başlaması ve kusma

• Vajinadaki salgının fazla olması

• Belinizde ve karın altında yani kasıkta ağrı olması

• Çok sık tuvalete çıkma isteği, kabızlık

Eğer yılda 1 kere adetiniz de gecikme var ise o zaman sorun yoktur. Fakat adet kanamasının gecikmesi yılda birçok kere gecikirse veya uzun süre adetiniz gelmiyorsa o zaman mutlaka doktorunuzla görüşmelisiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

ataşehir escort