Yumurta pişirme süresi

Eklenme Tarihi : 14 Eylül 2009, Pazartesi - 01:37
Yumurta pişirme süresi
Kabuksuz pişirme yöntemleri:Poşe etmek: Poşe yumurta en uygun şekilde benmaride pişirilir. Benmarinin alt kabına iki parmak yüksekliğinde

su konur ve kaynama derecesine getirilir. ıkinci kaptaki yumurtalıklar  önce yağlanır ve her birinin içine yumurta kırılır. Üzeri kapalı olarak 4-5 dakika pişirilir.

Poşe yumurta yaparken kaynama suyuna biraz sirke de katarak yumurtanın su içinde dağılma riskini engelleyebilirsiniz.

Çılbır: Geniş tabanlı bir kabın 2/3 üne su konur. 1-2 çay kaşığı tuz atılıolan yağın fazla yakılmamasıdır.

Kabuklu pişirme yöntemleri

Rafadan, kayısı ve katı (lop) yumurta, kabuklu yumurta pişirme yöntemleridir. Yukarıdaki resimde farklı sürelerde pişirilmiş yumurtaların kıvamı görülmektedir. Pişme süresi soldan sağa 2,4,6,8,10 ve 12 dakika olarak tutulmuştur.

Rafadan: Yumurta kaynamakta olan suyun içine bırakılır. 2-3 dakika beklenir. Sudan çıkartılıp bir yumurta kabında servis edilir.http://www.kadinca.net

Kayısı: Yumurtanın kıvamını tutturmak için kaynayan suya bıraktıktan sonra 5-6 dakika beklemek ve kaynar sudan çıkardıktan sonra soğuk suya tutmak gerekir.

Katı: Yumurtanın kaynar suda ve kısık ateşte 12-13 dakika pişirilmesiyle elde edilir. Eğer yumurtayı fazla pişirir seniz, sarısının çevresinde siyah bir renk oluşur. Yumurta akı lastik gibi sertleşir. Katı pişmiş yumurtadan salata ve ordövr hazırlarken yararlanabilirsiniz.http://www.kadinca.net

Çatlamaması için: Buzdolabından çıkarılan yumurta, taze olsa bile sıcak suya atıldığında çatlayabilir. Bu sebeple yumurta oda sıcaklığında biraz bekletilmeli veya iğneyle kabuğu delinmelidir.

Baharatlı yumurta

(Coddled eggs): Yumurtanın ıngiliz mutfağında pişirilme yöntemi. Yumurta aynı poşe etmekte olduğu gibi kaynar suya atılır. Ancak bu kez, baharat, sebze ve jambonla çeşnilendirilir ve 4 ila 6 dakika arası pişirilir. Bu tarifi brunchlarda yada öğünlerinizi hafif geçirmek istediğinizde deneyebilirsiniz.


( kadinca.net )

 

BU SAYFAYI SIK KULLANILANLARA EKLE - Bu haber 5588 kez okunmuştur.
Bu haberi değerlendirin / oy verin !: 7 / 10


Arkadaşına Gönder

Lütfen Bekleyiniz
Adınız:

Mail adresiniz:

Göndereceğiniz E-posta adres(ler)i ekle:

Kullanıcı yorumları

  • Hiç yorum bulunamadı ilk yorumu yazmak istermisin?

İlgili Haberler

Yeni Foto Galeriler

Yeni Videolar