Yaşlılık Lekeleri

Eklenme Tarihi : 16 Eylül 2011, Cuma - 02:19
Yaşlılık Lekeleri
En sık tipi herhangi bir yerde görülebilen kahverengi veya san, hafifçe kabarık lekeler olup seboreik keratoz adını alır.

Yaşlı kişilerde çiller, solar keratoz (sıklık­la ellerin sırtında görülen ve aşın güne­şe maruz kalma sonucu olan küçük, pul­lu yamalar) ve gövdede kırmızı, iğne başı büyüklüğünde lekeler olan De Morgan lekeleri de sık görülür. Herhangi bir yaş lekesinde tedavi, iler­de bir deri kanseri şekline ilerleyebile­cek olan solar keratoz dışında genellik­le gereksizdir. Keratozlann likid nitrojen ile dondurulması veya sitotoksik ilaç içe­ren bir krem uygulanması olağan tedavi­dir. Lokal anestezi altında cenahi olarak da çıkartılabilir

Yaşlanma ile cildimizde oluşmaya başlayan cilt lekeleri ve benlerinin yok edilmesi veya tedavi yöntemi var mıdır? Cevabı evet. Elbette yaşlanma lekelerinin giderilmesi mümkündür. Hatta değişik tedavi yöntemleri de uygulanmaktadır.
Ancak bu yaşlanma ve yaşlılık leke tedavisi yöntemlerine geçmeden önce yaşlılıkla ortaya çıkan cilt lekelerinin neden ve sebeplerine inmek lazım geliyor:

Yaşlanmaya başladığımızda bir gün aynanın karşısında yüzümüzdeki ben ve lekeleri fark etmeye başlarız. Bu lekeler aşırı miktarda artarsa bizi iyice yaşlı gösterecektir. Aslında bu yaşlılık lekesi veya beni adı verilen cilt lekelerinin asıl sebebi güneş ışınlarının ciltte oluşturduğu harabiyettir.

Düzgün bir bakım ve tedavi ile cildimizde güneş ışınlarının meydana getirdiği yaşlanma ve leke izleri kolaylıkla önlenebilmektedir. Bunun için en önemli şey, özellikle beyaz ciltli kişilerin güneş kremi kullanımını orta yaş üstünden sonra günlük alışkanlık haline getirmeleridir. Şayet önleme safhası için iş işten geçti ise bu durumda oldukça başarılı yaşlanma izleri ve lekeleri tedavileri ve yaşlılık beneklerini yok etme teknikleri vardır.

Bunların yanında topik kremler ve losyonlar merhemler kullanılarak ta yaşlanma lekeleri hafifletilebilmektedir.

Yaşlanma lekelerine dermatolojik, bilimsel ve tıbbi doğal çareler arasında en meşhur ve popülerleri şunlardır:

- Lazer tedavisi
- kriyoterapi (cilt lekesi dondurma tedavisi)
- Dermabrazyon

Bu tedavi yöntemleri her ne kadar popüler olsa da bazı dezavantajları da yok değildir:

1. Doktor tarafından uygulanması gerekmektedir.
2. Pahalı ve sigorta kapsamı dışındadır.
3. Bu tedavilerin bir kısmı acılı ve iyileşmesi zaman alan türdendir.

Tabi bu dermatolojik tedavilerden sonra yine de cilt lekeleri kremleri ve merhemleri kullanmak zorundasınız.

Yaşlılık lekelerinin topik (deriye krem uygulanarak) tedavisi

En güvenilir, ucuz ve amaca yönelik cilt gençleştirme e yaşlılık izlerini yok etme yöntemi budur. Bu sayede hem aşırı masrafa girmeden sonuç almış olursunuz, hem de ameliyatlarla uğraşmak zorunluluğu duymazsınız.

BU SAYFAYI SIK KULLANILANLARA EKLE - Bu haber 1958 kez okunmuştur.
Bu haberi değerlendirin / oy verin !: 7 / 10


Arkadaşına Gönder

Lütfen Bekleyiniz
Adınız:

Mail adresiniz:

Göndereceğiniz E-posta adres(ler)i ekle:

Kullanıcı yorumları

  • Hiç yorum bulunamadı ilk yorumu yazmak istermisin?

İlgili Haberler

Yeni Foto Galeriler

Yeni Videolar

Aile ilişkilerinde ileri adımlar söz konusu. Mantık çerçevesinde yaklaşımlar problemleri en aza indirecek. Birkaç gün içinde yoğun bir kalabalık arasında ciddi sevinç...
Toplam 0 oylama