Organizma nedir

Eklenme Tarihi : 18 Ağustos 2011, Perşembe - 07:06
Organizma nedir
Genel olarak tek ve çok hücreli canlılar organizma diye adlandırılır. Bir bitki, bütün organlarının uyumlu çalışması sayesinde yaşayabilen bir organizmadır.

Çok hücreli hayvanlar ve insanlar da tüm organlarının birlikte çalışmasıyla yaşayan birer organizmadır. Doku ve organların gelişmesi sonucunda organizma içinde bir işbölümü ortaya çıkar: Meselâ göz. görme; burun, koku alma; böbrekler de boşaltım organlarıdır. Bir organlar sistemi içinde çeşitli organlar daha üst bir ortak görev için birlikte çalışırlar. Sindirim organları böyle bir organ sistemi oluşturur.

Tüm canlıların yaşayabilmesi için or ganizmalarmın su alıp vermesi gereklidir. Bu, bitkiler, hayvanlar ve bütün doğa için geçerlidir. Ormanlarla kaplı bir alanda çok su bulunur.

 

Orman yağışlı mevsimlerde suları toplar, biriktirir ve kurak mevsimlerde bu birikmiş suyu dışarı verir. Böylelikle toprak altının su durumunu dengeler.

 

Ağaçlar ve bitkiler kökleriyle topraktaki suyu çekerler, bu su yapraklardan çıkarken buharlaşır ve havaya karışır. 1 hektarlık bir gürgen ormanı günde 30-40 ton (30 000-40 000 litre) su buharlaştırır. Yağışlarla buharlaşmış olan bu su tekrar yeryüzüne dökülerek toprağa geçer.

BU SAYFAYI SIK KULLANILANLARA EKLE - Bu haber 14480 kez okunmuştur.
Bu haberi değerlendirin / oy verin !: 7 / 10


Arkadaşına Gönder

Lütfen Bekleyiniz
Adınız:

Mail adresiniz:

Göndereceğiniz E-posta adres(ler)i ekle:

Kullanıcı yorumları

  • Hiç yorum bulunamadı ilk yorumu yazmak istermisin?

İlgili Haberler

Yeni Foto Galeriler

Yeni Videolar

Aile ilişkilerinde ileri adımlar söz konusu. Mantık çerçevesinde yaklaşımlar problemleri en aza indirecek. Birkaç gün içinde yoğun bir kalabalık arasında ciddi sevinç...
Toplam 0 oylama