Menopoz için bakım tüyoları

Eklenme Tarihi : 25 Ağustos 2009, Salı - 13:01
Menopoz için bakım tüyoları
Her kadının er ya da geç yaşayacağı menopoz dönemi ciltte de birçok değişime neden oluyor. Her kadının er ya da geç yaşayacağı menopoz dönemi ciltte de birçok değişime neden oluyor. Ancak bazı küçük ama etkili önlemlerle sağlıklı ve güzel bir cilt yapısını korumanın mümkün olduğunu söyleyen Dermatoloji Uzmanı Dr. Gökhan Okan, hayatının ikinci baharını yaşayan kadınlara bakım tüyoları veriyor: Cilt tipine uygun nemlendiriciler ve temizleyicilerle cildinizin kurumasına izin vermeyin. Yaşlanmayı hızlandıran güneşten yaz-kış cildinizi koruyun. A, C ve E vitamini içeren ürünleri ve yiyecekleri yaşamınızdan eksik etmeyin. Östrojenli kremler kullanarak derinizin elastikiyetini koruyun. Botoks, peeling, dolgu ve lazer


gibi neştersiz yöntemlerden destek alın. Medical Park Bahçelievler Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Gökhan Okan; menopoz döneminde daha fazla özen isteyen cilt bakımının nasıl yapılması gerektiği konusunda bilgi verdi:

" Cildimiz, başta östrojen olmak üzere birçok hormon için hedef organdır. Östrojen ve progesteron hormonu; cildimizin kalınlığından, nem dengesinden ve kolajen salgılanmasından sorumlu hormonlardır. Cildimizin yaşlanmasında bu hormonların etkisi bulunmaktadır. Menopozla birlikte azalan bu hormonlar; derinin kurumasına, elastikiyetinin azalmasına ve incelmesine neden olur. Ciltteki renk değişikliği, saçlardaki beyazlama, tırnaklardaki kırılma ve damar duvarındaki incelmeler menopozla birlikte görülen diğer dermatolojik değişikliklerdir. Bazı kadınlarda sivilceler, tüylenme artışı ve saçın ön kısmında dökülmeler de menopozla birlikte ortaya çıkar. http://www.kadinca.net

CıLDıNıZı KURUTMAYIN!

" Menopoz döneminde cilt bakımında bazı hususlara dikkat etmek gerekir. Bu dönemle birlikte cilt kuruyacağından, cildi kurutacak ürün kullanımından kaçınılmalıdır. Cildi kurutmayan temizleyiciler ve cilt tipine uygun nemlendiricilerin kullanılması önemlidir.

KISA VE ILIK BANYO YAPIN

" Sıcak suyla banyo yapılmamasına özen gösterilmeli, banyoların kısa ve ılık suyla olmasına dikkat edilmelidir. Banyo suyuna katılan yağlar ve duş sonrası vücuda uygulanan banyo yağları da hayli fayda sağlar.

GÜNEş KORUYUCUSUZ ÇIKMAYIN

" Güneş koruyucu kullanımına menopoz döneminde çok önem verilmelidir. Güneş koruyucular; hem ciltteki renk değişikliklerinin önlenmesi, hem de yaşlanmanın engellenmesi açısından çok faydalıdır. Cilt yapısına ve tipine uygun olan koruyucular sık aralıklarla sürülmeli, dışarı çıkmadan 20 dakika önce uygulanmalıdır. Yüzme ve efor sonrası tekrar sürülmelidir. Son zamanlarda güneş koruyuculara serbest radikalleri yakalama özelliği olan vitamin E ve beta karoten gibi antioksidanlar da eklenmektedir.

VıTAMıNLERLE GENÇLEşıN

" Soyalı ürünler içeriklerinde bulunan isoflavin maddesinden dolayı menopoza bağlı şikayetlerin gerilemesinde faydalı olurlar. Dermatolojik olarak A vitamini, C vitamini, peptit, bitki büyüme hormonu ve topikal östrojen içeren kozmetik ürünler menopoz dönemindeki kadınlarda önerilen ürün gruplarıdır. A vitamini derimizin kollajen salgılamasına, kalınlaşmasına ve cilt lekelerimizin açılmasında etkili olur. Vitamin C ve Vitamin E cildimize zarar veren antioksidanların uzaklaştırılmasında etkili antioksidanlardır. http://www.kadinca.net

PEPTıTLE ÇıZGıLERı KıNETıNLE LEKELERı DURDURUN

" Peptit içeren kozmetik ürünler; sinirden kasa giden uyarıyı engelleyerek, kas kökenli çizgilerin azalmasına yardımcı olurlar. Bitki büyüme hormonu kinetin içeren ürünler ise kolajen salgısının artmasına, cilt lekelerinin açılmasına yardımcıdır. Bu ürünler tek başlarına ya da birlikte kullanılarak menopozdaki cildin bakımı açısından önerilir.

ÖSTROJENLı KREM CıLDı ESNETıR

" Harici östrojenler ve bitkisel kökenli östrojen içeren kremlerin menopoz döneminde ayrı bir yeri vardır. Bu ürünlerin derinin elastikiyetinde, kalınlığında, nemlendirici özelliğinde artmaya neden olduğu gösterilmiştir. Hormon tedavisi alamayan kadınlara östrojen içeren kremler önerilmektedir.

" Bitkisel kökenli, vücutta östrojen benzeri etki gösteren fitoöstrojen olarak adlandırılan maddeler kozmetik sektöründe yer almaktadır. Bitkisel östrojenler içinde en sık soya isoflavonoidleri ve resveratrol kozmetik sektöründe yer bulur. Deride bulunan östrojen reseptörlerine bağlanarak, östrojen eksikliğinden kaynaklanan deri yaşlanması belirtilerini azaltırlar. Yan etkileri, harici östrojenlere göre daha azdır.

NEşTERSıZ YÖNTEMLERDEN DESTEK ALIN

" Kadın doğum hekimleri hormon replasman tedavisi yani hormon takviyesi kullanımında sakınca görmüyorsa bunun cilt üzerine de olumlu etkisi görülür. Bu tedavinin uygun dozda ve sürede kullanımı olası yan etki riski açısından önem arz etmektedir. http://www.kadinca.net

" Menopoz sonrası cildi gençleştirmek amacıyla sadece beslenme tarzı, alışkanlıkların değiştirilmesi, kozmetik ürün kullanımı, güneşten kaçınma yeterli olmayabilir. Botoks, dolgu maddesi enjeksiyonları, peeling, lazer uygulamaları ileri durumlarda başvurulan yöntemlerdir. Bu yöntemler daha uzun süreli yanıt elde edilmesini sağlarlar.

MENOPOZ DÖNEMıNDE BAKIM ÇANTANIZDA BUNLAR MUTLAKA OLSUN:
- Cildin yapısına uygun bir sabun veya temizleyici ürün. (Normal ve kuru ciltler için gliserinli sabun, yağlı ciltler için ise kepekli sabun)
- Cildi temizledikten sonra uygulanmak üzere sıkılaştırıcı tonik (Kesinlikle alkol, aseton, salisilik asit, resorsinol gibi cildi kurutan katkı maddeleri içermemeli).
- Yağlı ciltlere uygun yağsız krem veya jeller
- Cilt yapısına uygun nemlendirici kremler (kuru ciltler için yağlı, yağlı ciltler için ise az yağlı ve su bazlı)
- Yaz-kış dışarı çıkmadan sürülmek üzere yüksek faktörlü güneş koruyucular.
- Geceleri uyumadan uygulamak üzere yine cilt yapısına uygun bir gece kremi.
- Banyo suyuna katmak üzere parfümsüz banyo yağları.
- Cildin nem dengesini koruması için ph 5.5 olan temizlik malzemeleri (şampuanlar, vücut yıkama ürünleri)

Hürriyetkaynak belirtiniz ( kadinca.net )

BU SAYFAYI SIK KULLANILANLARA EKLE - Bu haber 2024520 kez okunmuştur.
Bu haberi değerlendirin / oy verin !: 7 / 10


Arkadaşına Gönder

Lütfen Bekleyiniz
Adınız:

Mail adresiniz:

Göndereceğiniz E-posta adres(ler)i ekle:

Kullanıcı yorumları

  • Hiç yorum bulunamadı ilk yorumu yazmak istermisin?

İlgili Haberler

Yeni Foto Galeriler

Yeni Videolar

Aile ilişkilerinde ileri adımlar söz konusu. Mantık çerçevesinde yaklaşımlar problemleri en aza indirecek. Birkaç gün içinde yoğun bir kalabalık arasında ciddi sevinç...
Toplam 0 oylama