Kral Mantarı

Eklenme Tarihi : 19 Mayıs 2011, Perşembe - 04:20
Kral Mantarı
Kral Mantarı (Pleurotus eryngii),( King oyster)mantarların kıralı olarakta tanınmakta lezzeti ve besleyici değerinin yanında afrodizyak

Kral Mantarı (Pleurotus eryngii),( King oyster)mantarların kıralı olarakta tanınmakta lezzeti ve besleyici değerinin yanında afrodizyak özelliği ilede bilinmektedir Kral Mantarı (Pleurotus eryngii)'nin doğada Eryngium campestre kalıntıları üzerinde ve eryngii var. ferulae'nin ise, Ferulae sp. üzerinde doğal olarak yetişmektedir. Doğu Anadolu Bölgesinin dağlık kesiminde yaşayan halkımızın, doğada yetişen ve yenilen mantar türlerinden besin olarak yararlandığı, özellikle Kral Mantarı (Pleurotus eryngii), Çaşır olarak bilinen çok yıllık Prangos aviculare L.' nin ölü dokularında yetiştiğinden "Çarçur" veya "Çakşır otu" dediği Ferula sp.'nin bir önceki yıldan kalmış ölü kök kalıntıları üzerinde yetiştiği bilinmektedir.

Kral Mantarı (Pleurotus eryngii) mantarının bünyesinde bulunan β-1-3 gulicans, lovastatin, pleureryn, Eryngin, Ribonuclease, 17 β-estradiol, eryngeolysin, Ergothioneine, protein xb68AB maddeleri immuno modulating (immün sistemlerini güçlendirici), anti tümör ,anti hiperkolesterolemia (yüksek kolesterol), Afrodizyak, Anti bacterial , Anti viral, Anti fungal, Anti oksidant, Anti osteoporotik(Kemik erimesi) olarak etki göstermektedir.

Genellikle mantarların, özellikle de Kral Mantarı'nın (Pleurotus Eryngii), çok lifli olması, yapısında steroller, proteinler ve mikro elementler taşıması ve çok düşük kalori içermesinden, kardiyovasküler hastalıklardan korunmak için uygulanacak diyetlerin düzenlenmesinde özellikle ideal oldukları ilk kez geleneksel Çin Tıbbında ortaya konulmuştur (Breene, 1990; Hobbs,1995). Bodek ve arkadaşlarının (1991) yaptıkları bir çalışmada, yüksek kolesterol diyetine \%4 oranında eklenen kurutulmuş Pleurotus mantarı deney sıçanlarının karaciğer ve serumunda kolesterol birikimini düşürmüş, HDL'nin lehinde kolesterolü düzenlemiştir. Yine aynı çalışmada Pleurotus, LDL ve VLDL kolesterolün oluşumunu düşürmüş, kolesterol emilimini azaltmıştır ve karaciğerdeki HMG-CoA redüktaz aktivitesini azaltmıştır. Kontrollü klinik denemelerde, bir ay süresince 15–20 gr kurutulmuş Pleurotus'un günlük diyete eklenmesiyle hepsinde değil ama pek çok hastada hiperkolesterolemiyi azalttığı görülmüştür (Bodek ve ark., 1998). Bu da Pleurotus mantarının insan diyetinde doğal bir kolesterol düşürücü olabileceğini göstermektedir (Gunde ve Cimerman, 1999). Benzer sonuçlarların Grifola frondosa ve Auricularia auricula mantarları ile elde edildiği bildirilmiştir (Ryong ve Tertov, 1989).

Türkiye'de üretilen mantarların arasında en çok ilgiyi Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Afrika ile Asya'da Çin'in bazı bölgelerinde yetişen ve ''Pleurotus Eryngii''olarak da anılan "Kral Mantarı" görüyor!

kral mantarı kutular
KRAL MANTARININ ETKİLERİ

KALICI ENERJİ VE GÜÇ
Kral Mantarı kalıcı enerji,kalıcı zindelik, kalıcı performans, kalıcı bağışıklık güçlenmesini destekler ve3 ay kullanımdan sonra vücudun tüm fonksiyon bozukluklarını düzene sokmaya yardımcı olur.

EREKSİYONA ( SERTLEŞMEYE ) ETKİSİ
Kral Mantarı içeriğindeki gücünüze güç katacak bitkisel içerik sayesinde ereksiyona yardımcı gıda takviyesidir.

CİNSEL PERFORMANSA ETKİSİ
Kral Mantarı Günün her zamanında kendinizi cinsel ilişkiye hazır hissetmenize yardımcı olacaktır.

ERKEN BOŞALMAYA ETKİSİ
Kral Mantarı kullanımında size erken boşalma gibi sorunlarınızın giderilmesine yardımcı olur.

SPERM SAYISINA ETKİSİ
Kral Mantarısize Extra Erkeklik Gücü kazandırarak boşalma oranınızı da güçlendirmeye yardımcı olur veher zamankinden daha güçlü boşalacağınıza destek sağlar.

BU SAYFAYI SIK KULLANILANLARA EKLE - Bu haber 2908 kez okunmuştur.
Bu haberi değerlendirin / oy verin !: 7 / 10


Arkadaşına Gönder

Lütfen Bekleyiniz
Adınız:

Mail adresiniz:

Göndereceğiniz E-posta adres(ler)i ekle:

Kullanıcı yorumları

  • Hiç yorum bulunamadı ilk yorumu yazmak istermisin?

İlgili Haberler

Yeni Foto Galeriler

Yeni Videolar

Aile ilişkilerinde ileri adımlar söz konusu. Mantık çerçevesinde yaklaşımlar problemleri en aza indirecek. Birkaç gün içinde yoğun bir kalabalık arasında ciddi sevinç...
Toplam 0 oylama