İsveç te oturum izni veya ikamet izni nasıl alınır

Eklenme Tarihi : 14 Ekim 2010, Perşembe - 05:57
İsveç te oturum izni veya ikamet izni nasıl alınır
Turistler için İsveç, geceyarısı güneşi ile ünlü kuzeyin buzul güzelliğinden, daha Avrupai tatlar içeren ve en güneydeki şehir olan Skane’nin kalelerine kadar zengin olanaklar sunan bir ülkedir.

Turistler için İsveç, geceyarısı güneşi ile ünlü kuzeyin buzul güzelliğinden, daha Avrupai tatlar içeren ve en güneydeki şehir olan Skåne’nin kalelerine kadar zengin olanaklar sunan bir ülkedir.

Kuzey İsveç’e gidenler Jukkasjärvi’deki Ice Hotel’in, köpekler tarafından çekilen kızakların, buzda balık tutmanın, kar arabalarının ve daha fazlasının dondurucu heyecanını tadabilirler. Daha güneyde ise, keşfedilecek onbinlerce adayla dolu 1,680 mil uzunluğundaki sahilin veya eski model buharlı bir teknenin güvertesinde Göta Kanalı’da yapacakları bir zaman yolculuğunun tadına varılabilir.

İsveç’in güzel başkenti Stockholm “Su Üzerindeki Güzel” olarak adlandırılmıştır. Ayrıca bir moda şehridir Stockholm. Amerikan dergisi Newsweek, Stockholm’ü Avrupa’nın Internet Başkenti olarak betimlemiştir.

Stockholm ayrıca, Haziran sonundaki Yazortası Kutlamaları gibi renkli folklorik festivaller ve çok çeşitli sanatsal olaylar şehridir. İsveç’in birçok şehrinde operalar vardır ve Stockholm’ün hemen dışındaki Drottningholm Kraliyet Tiyatrosu’nda ve Confidencen Tiyatro’da 18. yüzyıl operası deneyimi yaşayabilirsiniz. Belli başlı şehirlerde birçok önemli sanat müzeleri de vardır. Stockholm’deki Modern Sanat Müzesi, dünyadaki en büyük Amerikan popüler sanat kolleksiyonlarından birisine sahiptir.

İsveç ayrıca denizden ve ormanlardan sağlanan taze ürünlere dayanan benzersiz bir mutfağa sahiptir. Dünyaya smörgåsbord denen bir çeşit açık büfe kahvaltıyı, somon fümeyi ve köfteyi İsveç tanıtmıştır. Son on yılda İsveçli şefler uluslararası alanda çok başarılı olmuşlardır. 2000 yılının Ekim ayında İsveç Ulusal Takımı Yemek Yapma Olimpiyatlarını kazanmıştır.

Visit Sweden  İsveç’in resmi turistik İnternet sitesidir ve tüm bir yıl boyunca İsveç’in sunabildiği tatil olanaklarına açılan kapıdır. Yararlı turistik ve seyahat bilgileri için siteyi ziyaret ediniz.
> Visit Sweden.com

İsveç Seyahat ve Turizm Bürosu tarafından hazırlanmış olan, Hotels in Sweden Internet adresi ise, iş seyahatlarınızıda veya ailenizle birlikte tatil amaçlı gezilerinizde kalabileceğiniz İsveç’teki en iyi ve en uygun otelleri bulmanıza yardımcı olur. Hemen hemen hepsi tüm yıl boyunca haftasonlarında ve yazın günübirlik cazip fiyatlar sunarlar.
İsveç’e Turistik Vize

İsveç’e Turistik vize ile giriş yapmanız için beraberinizde eksiksiz olarak getirmeniz gereken belgeler aşağıda belirtilmiştir.

1. Başkonsolosluğumuzdan alınacak ve tam olarak doldurulacak başvuru formu (Application for Schengen Visa ve Appendix D)  (İngilizce doldurulacak).

2. 1 adet 35 x 45 mm boyutlarında, renkli, güncel ve kişinin mevcut görünümünü yansıtan vesikalık fotoğraf. Fotoğrafta yüzün tamamı görünmelidir. Arka plan açık renklı ve eşit aydınlatılmış olmalıdır.
3. Pasaport (dönüşten itibaren 3 ay geçerli olmalı). Pasaport fotokopisi (Kimlik sayfalarının, geçerlilik süresini gösteren ve geçerli vizelerin olduğu sayfaların). Pasaportunuzun imzalı olduğunu kontrol ediniz.

4. İsveç’den size gönderilmiş veya fakslanmış (Başkonsolosluğumuza değil) “Bilaga E” ve “personbevis”.

5. İşyeri ile ilgili belgeler:

    * İşyerinin antetli kağıdına, işveren veya işyeri tarafından yazılmış, izin süresini gösteren dilekçe,
    * Faaliyet Belgesi
    * İmza sirküleri
    * Vergi Levhası
    * Ücretli ise Sigorta işe Giriş Bildirgesi ve son Maaş Bordrosu.

6. Finans Durumu ile ilgili belgeler:

    * Emekli Maaşı
    * Banka Hesap Cüzdanı (kalınacak hergün için 40 Euro ve ulaşım masraflarının karşılığının gösterilmesi mecburidir)
    * Tapu

7. Okul idaresinden Öğrenci Belgesi. Kişi 18 yaşından küçük ise ailesinin muvafakatnamesi.

8. 20-36 yaş arasındaki erkekler için askerlik tecil veya terhis belgesi.

9. Nüfus müdürlüğünden Aile Toplum kağıdı (Anne, baba ve kardeşler, var ise eş ve çocuklar gözükecek).

10. 30.000 Euro teminatlı Seyahat Sigortası.

11. Vize başvuru ücreti 125 TL’dir.

Vize Başvuru saatlerimiz Pazartesi-Salı-Çarşamba-Perşembe günleri 12:00 – 12.30 arasıdır. Vize Bölümü Cuma günü kapalıdır.

Telefon saatleri Pazartesi-Perşembe günleri arası 14.00-16.00’dır. Diğer saatlerde aranmaması rica olunur.

3 aydan uzun süreli başvurular (oturum ve çalışma izinleri) Pazartesi – Perşembe günleri 11:45 – 12:30 arası kabul edilmektedir.

Karar prosedürünün hızlı ilerleyebilmesi için talep edilen tüm evrakların eksiksiz verilmesi önemle rica olunur.

İsveç’e Ticari vize ile giriş yapmanız için beraberinizde eksiksiz olarak getirmeniz gereken belgeler aşağıda belirtilmiştir.

İsveç’e ziyaret için vize başvurusu

İsveç’e gidebilmek için vizeye ihtiyacınız var. Vize, İsveç’e girebilmek için ve aşağıdaki sebeplerden dolayı orada kısa bir süre kalabilmek içindir;
- akraba ve arkadaş ziyareti
- turistik ziyaret
- ticari ziyaretler
- konferanslara katılım
- transit geçiş

Ekteki listede yer alan ülke vatandaşlarının İsveç’e girişte vizeye ihtiyaçları vardır.

Vize hakkında bilmeniz gerekenler:

Vize süresi ne kadardır?
Vize bir seferde en fazla 90 gün geçerlidir.

Vize hangi ülkelerde geçerlidir?
Vize normalde bütün Schengen ülkelerinde geçerlidir (Belçika, Danimarka, Estonya, Letonya, Litvanya, Finlandiya, Fransa, Yunanistan, İzlanda, İtalya, Luxemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Macaristan ve Avusturya). Bazı durumlarda vize sadece verilen ülke için geçerlidir.

Başvurumu nereye yapapağım?
Başvurunuzu İsveç Başkonsolosluğu’na ve İsveç Büyükelçiliği’ne yapıcaksınız.

Vizenin olumlu veya olumsuz olacağının kararını kim veriyor?
Çoğu zaman elçilikler ve başkonsolosluklar, diğer Schengen ülkeleri veya Göçmen Devlet Dairesi ile bazı kontrolleri yapdıktan sonra kararlarını kendileri verebilirler. Başkonsolosluk ve Büyükelçilik karar vermekte çekimser kalırlarsa başvuruyu İsveç’te ki Göçmen Devlet Dairesi’ne gönderirler.

Kararın çıkması ne kadar sürer?
Normal şartlarda karar bir ay içinde çıkar, ama bu Başkonsolosluklar ve Elçiliklere göre değişebilir.

Red cevaplarına itiraz hakkım varmı?
Red cevaplarına itiraz hakkınız yoktur.
Vize başvuru sistemi

İsveç Başkonsolosluğu vize işlemlerini kolaylaştırabilmek için İstanbul Vize firması ile anlaşmıştır. İstanbul’daki vize başvuruları bu firma üzerinden kabul edilmektedir.

İstanbul Vize, vize başvurularını kabul etmekte ve biyometrik fotoğraf çekimi için Başkonsolosluktan randevu almaktadır.

Bu konuda daha fazla bilgiyi www.isvecvizesi.com adresinden temin edebilirsiniz.

Direkt başvuru yapmak için Pazartesi-Perşembe günleri, 12.00 -12.30 arası Başkonsolosluğumuzu ziyaret etmeniz gerekmektedir.

Vize başvuru ücreti 125 TL ve İstanbul Vize ücreti ise 25 Euro’dur.

İsveç’te oturan eşinizin yanına taşınmak istiyorsanız, sizin de oturum müsadesine ihtiyacınız vardır. Bu başvuruyu İsveç’te oturum müsadesi olan eşinizin veya evlenmeyi düşündüğünüz kişinin yanına gidebilmek için yapabilirsiniz. Başvuruyu 18 yaşından küçük çocuklarınızda yapabilir.

Oturum başvuruları hakkında bilgiler:

Başvuru ücreti ne kadardır?
Başvuru için ücret ödemek durumundasınız. Eğer başvurunuz red olursa ücret geri ödenmiyor.

Oturum müsadesinin kararını kim veriyor?
Başkonsolosluk/Büyükelçilik başvurunuzu karar için dosyanızı İsveç’teki Devlet Göçmen Dairesine gönderir. Başkonsolos/Büyükelçilik İsveç’ten gelen kararı size iletir.

Oturum müsadeniz İsveç’e gitmeden önce pasaportunuza basılmalıdır. İsveç’e gidip cevabı orada bekliyemezsiniz.

Kararın gelmesi ne kadar sürer?
Cevabın gelmesi uzun sürebilir.

Başvurunuzu yaptıktan sonra Başkonsolosluk/Büyükelçilik sizi mülakata çağırır. Mülakat zamanı bekleme listesindeki duruma bağlıdır.

Mülakat yapıldıktan sonra Başkonsolosluk/Büyükelçilik başvurunuzu karar için İsveç Devlet Göçmen Dairesine gönderir. Bu 4 haftayı bulabilir. Daha sonra Göçmenler Dairesi karşı tarafı ya görüşmeye çağırır veya kendisine doldurması için form gönderir. Bu form doldurulup tekrar Göçmenler Dairesine gönderilmesi gerekmektedir.

Müsade ne kadar geçerlidir?
Eğer İsveç’teki kişi ile birlikteliğiniz ve birlikte yaşamanız kendi ülkenizde başlarsa, Göçmenler Dairesi size İsveç’te süresiz oturum izni verilir (PUT). Bu size İsveç’te istediğiniz kadar oturma izni verir.

Eğer İsveç’teki kişi ile birlikteliğiniz kendi ülkenizde başlamış ise ama birlikte yaşamanız İsveç’te başlıyacaksa size normalde 12 aylık (bazı durumlarda 6 aylık) oturum verilir. Süreniz bitmeden tekrar başvuru yapmanız gerekir. Eğer hala beraber iseniz ve beraber oturuyor iseniz oturumunuz bir 12 ay (veya 6 ay) daha uzatılır.

Eğer yaşınız çalışmak için müsaitse otomatik olarak çalışma müsadesi de verilir.

Eğer kısıtlı müsadeniz var ise ve 2 sene sonunda ilişkiniz hala devam ediyor ise size süresiz oturum izni verilir (PUT).

İsveç’te Oturum ve Çalışma izni ile ilgili getirilmesi istenen belgeler:
1. Başvurular şahsen yapılmalıdır.

2. Başkonsolosluğumuzdan alınıp doldurulacak 2 adet başvuru formu.

3. 2 adet vesikalık fotoğraf (arka fon açık renk olacak, tam karşıdan çekilecek ve gözleriniz fotoğraf makinesine bakacak).

4. En az çalışacağınız süre kadar geçerli pasaport ve 2 adet fotokopisi.

5. İsveç’ten iş teklifi ve kopyası.

6. Bu işi yapabileceğinize dair referanslar ve belgeler (tercümeleri ile) ve kopyaları.

7. Bağlı bulunduğunuz Nüfus Müdürlüğünden Aile Nüfus Kayıt Örneği ve fotokopisi (anne, baba ve kardeşler yazılı ve İngilizceye tercüme edilmiş olacak).

8. Evlilik durumu varsa:
• Evlenme Cüzdanının aslı ve yazılı 3 sayfasının 2 adet fotokopisi.

9. Başvuru ücreti: 400 YTL.

Başvuru saatleri Pazartesi-Salı-Çarsamba-Perşembe günleri 11:45-12:30 arasındadır. Telefon saatleri 14.00-16.00 arası olup, belirtilen saatlerin dışında aranmaması önemle rica olunur.

Başkonsolosluk, Türkiye’de ikamet eden tüm İsveç vatandaşlarını kayıt altına almak istemektedir. Bunun nedeni, kriz durumlarında (doğal afetler, terör vs) Başkonsolosluğu’nun hangi İsveç vatandaşlarının ülkede bulunduğunu bilmesinin önemli olacak olmasıdır.

İsveç resmi web sitesi tarafından hazırlanan ve bu sayfadan ulaşabileceğiniz bilgi yayınları; demokrasi, çevre ve kadın erkek eşitliği gibi çeşitli konularda İsveçlilerin bakış açıları ve ülkedeki uygulamalar hakkında bilgi vermektedir.

Kurumsal Sosyal Sorumluluk
İsveç, devlete ait şirketlerden sürdürülebilirlik raporu isteyen ilk ülke oldu. Bu, İsveç’in kurumsal sosyal sorumluluk kavramını (KSS) ne kadar ciddiye aldığını gösteren bir örnektir.
Okumak için tıklayın

Engelliler
Engelli insanların günlük hayatları üzerinde istedikleri güce ve etkiye sahip olmalarını sağlamak, uzun bir süredir İsveç engelli politikasının temel hedefi olmuştur.
Okumak için tıklayın

Enerji
Gelişmiş teknoloji, doğal varlıklar zenginliği ve öteden beri süren geleneksel enerji araştırmaları… Dünya, daha sürdürülebilir enerji sistemlerine geçmeyi benimserken İsveç bu alanda önde gelen ülkelerden biri olmakta.
Okumak için tıklayın

Çevre
İsveç’in en geç 2020’ye kadar erişmesi gereken 16 çevre kalite hedefi vardır.Bütün amaç, gelecek kuşaklara miras olarak büyük çevre sorunları çözülmüş bir toplum bırakmaktır. İsveç birçok alanda oldukça ilerleme sağlamıştır ama daha yapılacak çok şey vardır.
Okumak için tıklayın

Cinsiyet Eşitliği
İsveç dünya ülkeleri arasında, toplumsal cinsiyet eşitliğinin en yüksek düzeyde olduğu bir ülkedir. Bu, gücün ve etkilemenin eşitçe paylaşıldığı kadın ve erkeklerden oluşan bir toplumun, daha adil ve demokratik olduğu düşüncesine dayanmaktadır. İyi gelişmiş bir refah sistemi, iki cinsiyetin iş ve aile hayatı arasındaki dengeyi sağlar.
Okumak için tıklayın

Saydamlık
İsveç özgür ve açık bir toplumdur. Bu kavram, özgür basını, gösteri yapma hakkını, ifade özgürlüğünü, doğada özgürce hareket etme ve iktidarı denetleme hakkını içermektedir. Kısacası açıklık, eşitliğe dayalı bir toplum yaratmaktır.
Okumak için tıklayın
İsveç Başkonsolosluğu basvuru saatleri ve gunleri hakkında

İstanbul İsveç Başkonsolosluğu’na hoşgeldiniz.

Mesai saatlerimiz
Pazartesi-Perşembe     08.00-13.00 ve 13.30-16.00
Cuma     08.00.13.30

Vize biriminin mesai saatleri
Pazartesi-Perşembe     08.00-12.30

11 Ağustos 2008 tarihinden itibaren

Vize başvuruları
Pazartesi-Perşembe     12.00-12.30

Oturum başvuruları
Pazartesi-Perşembe     11.45-12.30

Vize biriminin telefon saatleri (vize müracaatı, randevu ve gerekli belgeler hakkında bilgi için):
Telefon: 0212 334 06 06
Pazartesi-Perşembe     14.00-16.00

Kaynak:http://www.kerkukfeneri.com

BU SAYFAYI SIK KULLANILANLARA EKLE - Bu haber 6527 kez okunmuştur.
Bu haberi değerlendirin / oy verin !: 7 / 10


Arkadaşına Gönder

Lütfen Bekleyiniz
Adınız:

Mail adresiniz:

Göndereceğiniz E-posta adres(ler)i ekle:

Kullanıcı yorumları

  • Hiç yorum bulunamadı ilk yorumu yazmak istermisin?

İlgili Haberler

Yeni Foto Galeriler

Yeni Videolar

Aile ilişkilerinde ileri adımlar söz konusu. Mantık çerçevesinde yaklaşımlar problemleri en aza indirecek. Birkaç gün içinde yoğun bir kalabalık arasında ciddi sevinç...
Toplam 0 oylama