Halı hakkında bilgi

Eklenme Tarihi : 18 Ağustos 2011, Perşembe - 06:50
Halı hakkında bilgi
Yere yaymak veya duvara süs olarak asmak için dokunan kısa ve sık tüylü yaygılara halı denir.

Halılar değişik büyüklükte olur; çoğunlukla yünden, pek az da ipek ve pamuktan, nakışlı veya nakışsız olarak dokunur.

En eski halı örnekleri Türkistan'da yapılan kazılarda bulunmuştur. Halıyı Hindistan'a, Mısır'a ve Çin'e götürenler Türkler'dir. Anadolu'ya ve İran'a da Selçuklu Türkleri tarafından getirilmiştir. Anadolu'da çeşitli halıcılık merkezlerinde dokunan halılar dünyaca ünlüdür. En eski halıcılık merkezleri: Gördes, Kula, Uşak, Bergama, Ladik, Demirci, Kırşehir ve Karaman'dır. XVI. yüzyıldan itibaren Uşak'tan Avrupa'ya halı ihraç edildiğini biliyoruz. Bilinen en eski halı tekniği olan Gördes tekniğinde dokunmuş halılar, daha çok geometrik şekillerle süslü olur.

XV. yüzyılda İran'da halı dokumacılığında büyük yenilikler olmuş, motiflerde doğaya yönelik konular, bitki, çiçek, hayvan şekilleri büyük bir titizlikle işlenmiştir.

Halıcılık Avrupa'ya İran yoluyla Türkler'den geçmiş, bu ülkelerde de zamanla gelişip yaygınlaşarak önemli bir uğraşı konusu olmuştur. Birçok ülkede halı fabrikaları kurulmuştur.

Halılar el tezgâhlarında veya mekanik tezgâhlarda dokunur. El tezgâhlarında dokunan halılar çok değerlidir. Halı mekanik tezgâhta da el tezgâhında da aynı yöntemle dokunur. Tezgâh üstüne boydan boya gerilmiş çözgü denen ipler üzerine tezgâha dikey olarak ilmekler düğümlenir. Dokuyu sıklaştırıp güçlendirmek için de her çözgü ipinin birini önde, birini arkada bırakacak şekilde atkı ipleri geçirilir. Düğüm atma işi el kalısında tek tek insan eliyle yapılır.

BU SAYFAYI SIK KULLANILANLARA EKLE - Bu haber 7137 kez okunmuştur.
Bu haberi değerlendirin / oy verin !: 7 / 10


Arkadaşına Gönder

Lütfen Bekleyiniz
Adınız:

Mail adresiniz:

Göndereceğiniz E-posta adres(ler)i ekle:

Kullanıcı yorumları

  • Hiç yorum bulunamadı ilk yorumu yazmak istermisin?

İlgili Haberler

Yeni Foto Galeriler

Yeni Videolar

Aile ilişkilerinde ileri adımlar söz konusu. Mantık çerçevesinde yaklaşımlar problemleri en aza indirecek. Birkaç gün içinde yoğun bir kalabalık arasında ciddi sevinç...
Toplam 0 oylama