Bebeklerde ateş ve kusma

Eklenme Tarihi : 09 Aralık 2011, Cuma - 22:52
Bebeklerde ateş ve kusma
Hastalık tespitinde şikayetlerin hasta tarafından ifade edilmesi, doktor ve aile açısından yol gösterici olurken, bebeklerde çok daha dikkat ve gözlem gerektirir.

Ağlama ve huzursuzluk açlık ve uykusuzluk belirtisi olabildiği gibi. hastalık habercisi de olabilir. Aileler bu noktada hassas davranmalı, gerektiğinde doktora başvurmalıdır.

Ateş: Ateş çoğu zaman hastalıklarda altın standarttır. Bebeklerde ateş ölçümü; koltuk altı, makat, kulak ve dil altı yoluyla yapılabilir. Koltuk altından ölçülen vücut ısısının normal değeri 36,5-37 "C'dir. Makattan ölçüm, iç vücut ısısına en yakın ve en güvenilir ölçümdür. Makattan ölçümde 38 °C'nin üzerindeyse çocuk ateşli sayılır. Makattan 39 "C ve koltuk altından 38 "C altındaki ateşlerde giysileri çıkarma, ateş düşürücü (pa-ıol, ibuprofen) kullanabilirsiniz.
Ancak 1-2 saat içinde düşmeyen ateşte ve 6 aydan küçük bebeklerde mutlaka en kısa zamanda doktora gitmek gerekir. Ateş sıklıkla enfeksiyonla birliktedir, bununla birlikte her enfeksiyon hastalığında bebeklerde ateş olmayabilir. Sadece huzursuzluk, ağlama ve az kilo alma ile kendini gösterebilir. Virütik enfeksiyonlarda ateş daha azdır. Diş çıkarma dönemlerinde en fazla 37.7 °C koltuk altı ateşi görülebilir, ye-nidoğanın ilk günlerinde anne sütü-mama alımı yetersiz olan bebeklerde de ateş görülebilir. (Dehidratasyon ateşi).

Kusma: Kusma bir yaşına kadar kesilmiş süt şeklinde az miktarda olduğu sürece ve bebekte kilo alımı aylık en az 500 gr ise normal kabul edilir. Ancak aniden fışkınr tarzda kusma, ishalle, ateşle beraber olan kusma, san renkli kusmalar ile her yaşta travmadan sonraki kusmalar (beyin sarsıntısı anlamına gelebilir) mutlaka çocuk hekimi tarafından değerlendirilmelidir. Kusma, ishal, kulak, boğaz enfeksiyonu, sinir sistemi enfeksiyonundan olabilir. Çoğu zaman göz ardı edilen idrar yolu enfeksiyonları aslında bebeklerde çok önemlidir. Bebeğiniz kusarken yan yatırmalı ve ağzının içerisindekileri temizlemeli, böylece solunum yollarının tıkanmasını engellemelisiniz.

BU SAYFAYI SIK KULLANILANLARA EKLE - Bu haber 5670 kez okunmuştur.
Bu haberi değerlendirin / oy verin !: 7 / 10


Arkadaşına Gönder

Lütfen Bekleyiniz
Adınız:

Mail adresiniz:

Göndereceğiniz E-posta adres(ler)i ekle:

Kullanıcı yorumları

  • Hiç yorum bulunamadı ilk yorumu yazmak istermisin?

İlgili Haberler

Yeni Foto Galeriler

Yeni Videolar