Bebekler Ayda Kaç Kilo Almalı

Eklenme Tarihi : 09 Şubat 2012, Perşembe - 15:13
Bebekler Ayda Kaç Kilo Almalı
Daha önceden doğum yapmış kadınlar genellikle bilirler ancak ilk kez anne olanlar bebeğin ayda kaç kilo alması gerektiği konusunda

karamsar olurlar. Bebeğin kilosunun ne olması gerektiği ve ne kadar kilo alması gerektiğinin bilinmesi anneler için önemlidir. Çünkü bebeğin kilosunun normal gelişmesi aynı zamanda sağlığı açısından da ipuçları vermektedir.

Bebekler kaç kilo olmalı?

Burda önemli olan bebeğin kaç kilo doğduğu değil, doğumdan sonra kilosunun ne kadar arttığıdır. Ancak bilinmesi gereken önemli bir konu var. Bebekler doğumu izleyen 1-2 hafta içerisinde kilo kaybetmeye başlarlar. Bunun sebebi bebekteki beslenme alışkanlığının değişmesidir. Anne karnındayken plasentadan hazır olarak beslenen bebek, doğumdan sonra kendi çabasıyla beslenmek zorundadır. Memeye alışması zaman alacağından, bu zaman zarfında kilo kaybetmesi olağan bir durumdur. Annelerin bu durumu farkettiklerinde paniğe kapılmamaları ve bunun normal olduğunu bilmeleri gerekir.

Kilo kaybı oranı doğum kilosunun yaklaşık \%10 civarıdır. Yani 3 – 3,5 kilo aralığında doğan bebek 1-2 haftalık olduğunda 300 – 400 gr. kaybedebilir. Bu da normal bir seviyedir ve endişelenecek bir durum söz konusu değildir.


Bebekler doğumdan itibaren ilk haftalarda ortalama 175 – 225 gr. alırlar. Süre arttıkça bu miktarda kademeli olarak ilerleyecektir. Bebek 6 aylık olduğunda doğumdaki kilosunun yaklaşık 2 katı ağırlığa sahip olmalıdır. Bu miktarın da ortalama \%10 civarında toleransı bulunur. 6 ayı geçtikten sonra bebeğin kilo alma hızı zaman içinde yavaşlayacak ve daha  az kilo almaya başlayacaktır.

Erken doğan (prematüre) bebeklerin kilo alması normal doğan bebeklerden daha farklıdır. Bu bebeklerin kilo alma hızı diğer bebekler gibi düzenli bir şekilde ilerlemeyebilir. Prematüre bebeklerin iki tane yaşı vardır. Bunlardan biri doğum tarihleri olan gerçek yaş, diğer ise “düzeltilmiş” yaştır. Örneğin beş hafta erken doğan bir bebek, doğum tarihinden itibaren on haftalık olduğunda düzeltilmiş yaşı beş haftalık olacaktır. Dolayısıyla kilo açısından zamanında doğan beş haftalık bebekler gibi değerlendirilecektir. Prematüre bebeklerin yeterli hızda kilo almaması durumunda doktor prematüre bebekler için özel bir mama önerebilir.

BU SAYFAYI SIK KULLANILANLARA EKLE - Bu haber 5056 kez okunmuştur.
Bu haberi değerlendirin / oy verin !: 7 / 10


Arkadaşına Gönder

Lütfen Bekleyiniz
Adınız:

Mail adresiniz:

Göndereceğiniz E-posta adres(ler)i ekle:

Kullanıcı yorumları

  • Hiç yorum bulunamadı ilk yorumu yazmak istermisin?

İlgili Haberler

Yeni Foto Galeriler

Yeni Videolar