Aşık mı oluyorum, 20 yaş farka rağmen

Eklenme Tarihi : 13 Ağustos 2009, Perşembe - 01:45
Aşık mı oluyorum, 20 yaş farka rağmen
Konusunda uzman iki psikologa bir konu üzerine sorular sorduk. Konumuz beraberliklerde evliliklerde eşler arasında uçuruma varan yaş farklarıydı. ıki uzman konuyu şöyle değerlendirdi. Gerek sanat dünyasında gerekse günlük yaşantı içinde çok sık rastladığımız bir yaşam tarzı halini alan açık ara yaş orantılı beraberlikler. Aslında bu konunun eski örneklerinden biri sanatçı Kayahan'ın yaptığı evlilik gösterilebilir. En son iki mutlu örneği ise yine sanat dünyasından biri Pınar Altuğ-Yağmur Atacan diğeri ise Seda Sayan-Onur şan evliliği. Konuyla ilgili olarak Sanal Güç Haber merkezinin Pınar şensoy, Diğdem Demirci, Kübra şeyma Memiş ve Yanki Özakar'dan oluşan ekibi bir araştırma yaptı. Konuyla ilgili olarak Uzman Psikolog şükrü

Alkan ile Uzman Psikolog Treysi Kazmirci'nin bu konuda görüşlerini aldık. ılk olarak 20 yılını yurt dışında psikoloji alanında çalışmalarak yaparak geçiren Uzman Psikolog şükrü Alkan'ın görüşlerine yer verelim. şükrü Alkan Yankı Özakar ve Diğdem Demirci'nin sorularını yanıtladı.

Son zamanlarda ikili ilişkiler çok fazla karşılaştığımız bir durumu konuştuk bugün Uz. Psikolog şükrü Alkan ile. Yaş orantısız ilişkiler ve bunların sebepleri. ne yaşadığınız değil, hayattan neler beklediğiniz önemli. şükrü Alkan “Acılar paylaştıkça azalır, neşeler paylaştıkça büyür” diyor

Eşler arasında ki yaş orantısızlığı son zamanlarda artış gösterdi. Bu yeni jenerasyonun tercihi mi?

Klasik aile kavramı sorgulanmaya başlanıldığından beri ilişkilerde sorgulanmaya başlandı. Çekirdek ailelerde çok boyutlu değişiklikler oldu. Baba-çocuk, anne-çocuk biçimleri ortaya çıktı. Kısacası 21. yy sancılı aile sistemlerini meydana getirdi.

Yaş konusunda orantısız ilişkiler yaşayan bireyler neden böyle bir tercihte bulunuyorlar?

Bu tür ilişkilerin birçok sebepleri olabilir. Baş sebebi ekonomik zorunluluk ve yalnız kalma korkusu tabi ki. Kişi yalnız kalmaktan korkuyor belirli bir süre sonra tabi ki yalnız kalmak ekonomik zorluğu da beraberinde getiriyor. Anne baba figürlerine duyulan ihtiyaçlar bunlardan en dikkat çekici olanları. http://www.kadinca.net
Yaşayamadıklarını gençlerle yaşamak istemeleri, kişilerin bu tür ilişkilere yönelmelerine neden oluyor.

Bireyler kendini genç hissetmek için mi bu tür ilişkileri tercih ediyor?

Burada önemli olan beklentiler. Yaşı büyük olan tarafın yaşam enerjisine ihtiyacı var. Bunu da karşı taraftan sağlıyor ister istemez.

Bu tür ilişkiler toplum tarafından yadırganıyor mu?

Yadırganmıyor. Toplum yadırgasa bile kabullenmeyi de biliyor. Olmasa daha iyi olurdu ama şeklide tepkiler geliyor tabi ama sonuç olarak aşka karşı çıkmıyor kimse. Türk toplumu daha rahat bir konumda. Bu tür şeyleri engellemek doğru değil zaten.

Bir araştırmaya göre genç bir bayanla evlenen erkeğin ömrünün uzadığı, yaşlı bir bayanla evlenen erkeğin ise ömrünün kısaldığı kanıtlanmış. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Evet genç bayanlar erkeklere yaşam enerjisi verirler. Buna bende katılıyorum. Tam tersi durumlarda da erkeklerin ömrünün kısalması değil de hayatlarında bazı değişikliklerin olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin erkeklerin 5 10 yas daha büyük olması cinsel yaşamlarını güçlendirir. Aksi durumlarda erkeğin cinsel yaşamı epeyce zayıflar. http://www.kadinca.net

Çiftler arasındaki sorun genelde bireysel mi yoksa toplumsal olarak mı ortaya çıkıyor?

Eğer iki bireyde bağımsız olmayı seviyorsa ilişkilerine bir üçüncü şahıs daha eklemiyorlarsa sorun yaştan dolayı değil beklentilerden dolayı ortaya çıkar. Ama ilişkiyi topluma bağlıyorlarsa zaten toplum denetimine girer. Örf, adet ve töreler karışır. ılişkiye de toplum hakim olur ve sonucu da toplumsal olur zaten. Bu durumda bireylerin sağlıklı karar vermesi için kesinlikle psikolojik destek alamsı gerekir.


Aradaki büyük yaş farkı ilişkinin geleceği için belirgin bir tehdit mi yok avantaj mı?

Bu tarafların beklentilerine göre değişebilecek bir şey. Sadece yaş orantısız ilişkiler değil. Her ikili ilişkide bu tür tehditler olur yada olmaz. Bireylerin karşı taraftan ne bekledikleriyle alakalı. Amaç sadece zaman geçirmekse sosyal anlamda birbirlerini tamamlayabilirler. Gideceği yere kadar gidelim düşüncesi ilişkiye hakimse bu ilişkilerde üçüncü kişiye yer vardır. Yani taraflar her an başka birisine aşık olabilirler. Ama bireyin amacı evlilik ve yuva kurmaysa daha farklı. Belirli şeyleri paylaşmalı ve hemfikir olmaları gerekir. http://www.kadinca.net

Bireyler bazen anne ya da baba özlemi gidermek için bu ilişkileri tercih ediyorlar. Bu ne kadar doğru?

Baba özlemini gidermek için kurulan ilişkiler çok fazla uzun sürmez. Her ilişkide anne baba özlemi vardır fakat bunun farkında olmak ve bunu dozunu ayarlamak önemlidir. Bu durum oidipus ve elektra kompleksi olarak adlandırılır.

Baba özlemi gidermeye çalışmak belirli bir süre sonra nevrotizmi ortaya çıkarır. Beklentiler hızla farklılaşır. Sürekli sinyal olarak baba özlemi gönderilirse erkek hadım olur. Birey farkında olmadan onu baba yerine koyar genelde. Bu durumda cinsel her şey biter. Erkek kendini yetersiz hissettiği zaman da baba olma noktasına gelir. Buda duygusal enseste yol açar. Temel olan sevginin nerden geldiğidir. Psikolojide duyguların aydınlanması temel olgudur.

Peki orantısız ilişki yaşayıp hiç sorun yaşamayanların psikolojik durumu nedir?

Tabi ki ilişkinin iyi gitmesi her şeyin yolunda olduğu anlamına gelmez.
Bireylerin evlilik kararı gibi önemli konularda daha sağlıklı karar verebilmeleri için psikolojik danışmanlık şart. ınsan ne yaparsa kendi için yapar. Örneğin birini seviyorsam beni seveceği içindir. Kişi ne yapıyorsa kendi egosunu tatmin etmek için yapar. Yaptıklarının sonuçlarını paylaştıkça sevgileri büyür. “Acılar paylaştıkça azalır, neşeler paylaştıkça büyür.”

Kısa süre önce "Duygularını Yemek" adlı kitabı piyasaya çıkan Uzman Psikolog Treysi Kazmirci'nin bu konuyla ilgili görüşüne başvurduk. Kazmirci, Arkadaşlarımız Pınar şensoy ve Kübra şeyma Memiş'in sorularını şöyle yanıtladı.http://www.kadinca.net

ılişkilerde yaş farkı önemli midir? Böyle bir ilişkide sağlıklı adımlar atabilmek mümkün
müdür? Toplumun bu ilişkilere bakış açısı nasıldır?

ılişkilerden yaş farkının doğrudan bir önem taşıdığını düşünmüyorum. Bu ilişkilerde de yaş farkı olmayan ilişkilerde olduğu gibi sağlıklı adımlar atılabilmesi de atılamaması da mümkündür. Toplumun bu ilişkilere bakış açısı değişkenlik göstermektedir. Erkeğin yaşının kadından daha büyük olması genelde daha kabul edilir görülürken bu yaş farkının çok fazla olması da yargılara neden olmaktadır. Elbette toplum baskısı ilişkilere yansır. ılişkinin onaylanmaması ve tepki görmesi ilişkiyi yıpratabilir. Ancak benzer şekilde partnerleri birbirine yakınlaştırma ve aralarındaki bağı güçlendirme ihtimali de vardır.

Yaş orantısız ilişkilerde yaş farkı ikili arasında sorun oluşturur mu ?


- Yaş farkının sorun olduğunu düşünmüyorum. Ancak iki kişi hayatında farklı noktasındaysa bu bir sorun olabilir. Örneğin bir taraf çocuk sahibi olmak isterken öbür taraf bu aşamayı geçmiş ise ve tekrar o noktaya dönmek istemiyorsa sorun olabilir. Ancak bu sorun yaşı birbirine yakın çiftlerde de görülebilmektedir.

Erkekler veya Kadınlar kendilerini genç hissetmek için mi böyle bir ilişkiye yöneliyorlar?


Her ilişkiyi kendi içerisinde değerlendirmek gerektiğini düşünüyorum. Böyle bir genelleme yapılamaz ama bazı durumlarda yaşı büyük olan tarafın kendini daha genç hissediyor olduğu da bir gerçektir elbette.

Sizce toplum bu ilişkileri sindirebiliyor mu ?


Toplumun bir kısmı bu ilişkileri doğal karşılıyor, bir kısmı farklı bir bakış açısına sahip. Fakat ben bu ilişkilerin zaman içerisinde daha doğal karşılanacağı görüşündeyim.

Bu ilişkilerin yürümemesinin temel nedenleri nelerdir?


Eğer farklı motivasyonlar varsa, örneğin kadın kendinden büyük biriyle menfaat için birlikteyse ya da sevgilisinde baba sevgisini, korunmasını ve güvenliğini arıyorsa ya da tam tersi bir durum söz konusuysa ilişkideki dengeler yürümeyebilir. Ayrıca düşünsel farklılıklar ortaya çıkabilir veya cinsel konularda sorun yaşanabilir. Örneğin cinselliği isteme sıklığında farklılıklar görülebilir.

Çevre baskısı bu ilişkilerin nabzıyla oynuyor mu?


Yargılanmayan bir ilişki elbette daha rahat ilerler. Tepki alan strese maruz kalan ilişki baskı altında girerek çatırdama sinyalleri verebilir. Daha küçük bir halka olarak aileden düşünürsek, ailesinin onayladığı bir ilişki yaşayan kişi onaylanmayan bir ilişki yaşayana göre çok daha rahat ve huzurludur. Bu da ilişkiye bir şekilde yansır. Toplumun onayı bunun bir ileri noktasıdır. Ancak taraflar güçlü ise bu baskı onları sarsmayabilir,sarssa da yıkmayabilir.

Dünya’ya baktığımızda ilişkilerdeki orantısız yaş yüzdesi sizce nerelerde yoğunluk göstermektedir?

-Bu tarz ilişkiler her yerde yaygın olarak görülebilir. Sanki Batı’da daha çokmuş gibi bir yargı varsa da Doğu’ya Anadolu’ya baktığımız zaman genç kızların kendinden yaşça büyük erkeklerle evlendirildiğini görebiliyoruz. Bu yeni bir durum değil. Geçmişten beri bu tarz ilişkilere sıkça rastlamak mümkün.Fakat Doğu’daki ilişkilerde aile faktörü oldukça baskınken Batı’da ise insanlar kendi istekleri doğrultusunda bu tarz ilişkilere yer verebiliyorlar.


Aslında konuyu en iyi aydınlatan sözler Özdemir Erdoğan'ın şu satırlarında gizli ve gerisi çok boş... ışte o satırlar...


-hazır mısınız ?
-evet, efendim
-kemanın akordu tamam mı?
-evet,
-iyi, başlayabiliriz.. fa
-la mi
-re mi fa
-mi'ye dikkat et (melodik söylenecek)
-affedersiniz
-sol
-si fa
-sol la si
-la si do la fa

nedir bu duyduğum heyecan
bambaşka bir duyguyla coşuyor şu an içim
nasıl da parlıyor gözlerim
bir duygu unuttuğum kaplıyor her yanımı

Âşık mı oluyorum
20 yaş farka rağmen

ben sana söylemek istiyorum ki
ben seni öyle çok seviyorum ki

seninle birlikte göz göze
geldiğimiz anlarda bir garip oluyorum
bilmem ne olacak sonum
sana ders vermek için günleri sayıyorum

Âşık mı oluyorum
20 yaş farka rağmen

-iyi yarından sonra görüşürüz
-hayır efendim
-perşembe öyleyse
-hayır efendim, artık dayanamayacağım ...
-neden, derslere devam etmek istemiyor musun?
-hayır efendim.
-peki ama neden?
-Çünkü ÇÜNKÜ, ben de sizi seviyorum

ÖZDEMıR ERDOğAN


kadinca.net

Kullanım Hakları ve Gizlilik ılkeleri


BU SAYFAYI SIK KULLANILANLARA EKLE - Bu haber 2912 kez okunmuştur.
Bu haberi değerlendirin / oy verin !: 7 / 10


Arkadaşına Gönder

Lütfen Bekleyiniz
Adınız:

Mail adresiniz:

Göndereceğiniz E-posta adres(ler)i ekle:

Kullanıcı yorumları

  • Hiç yorum bulunamadı ilk yorumu yazmak istermisin?

İlgili Haberler

Yeni Foto Galeriler

Yeni Videolar

Aile ilişkilerinde ileri adımlar söz konusu. Mantık çerçevesinde yaklaşımlar problemleri en aza indirecek. Birkaç gün içinde yoğun bir kalabalık arasında ciddi sevinç...
Toplam 0 oylama