Anne karnında bebeğin kalbini yoran 5 hastalık

Eklenme Tarihi : 31 Ocak 2012, Salı - 15:07
Anne karnında bebeğin kalbini yoran 5 hastalık
Kalp rahatsızlığı, henüz anne karnındayken bile görülebiliyor. Minik kalplerdeki hastalıklaryn başarıyla tedavi edilebilmesi için geliştirilen erken tanı yöntemleri ise büyük önem taşıyor.

Çocuk Kardiyoloji uzmanı Prof.Dr.Ayşe SARIOĞLU daha yaşama açmadan bebekleri yakalayan başlıca kalp rahatsızlıkları ve bunlar arasyndan öne çıkan ilk beşi hakkında bu bilgileri verdi; Atriyoventriküler Septal Defekt Anne Karnındaki bebeğin kalp kulakçıkları ve karıncıkları arasynda büyük bir delik, kulakçıklarla karıncıklar arasynda iki ayrı kapak yerine tek bir kapağın bulunmasına Atriyoventirüküler septal defekt deniyor.


Bu rahatsızlık, daha çok mongol ya da Down sendromlu çocuklarda görülüyor. Bu nedenle, henüz anne karnyndayken "Kromozom Analizi" adı verilen testin yapılması gerekiyor. Rahatsızlık fark edildiğinde anne karnynda tedavi yapılamıyor. Bu rahatsızlığı taşıyan bebekler doğuma kadar problemsiz gelişiyor. Müdahaleleri doğumdan sonra yapılabiliyor. Ancak test sonucunda Down sendromu tespit edildiyse, hamileliğin sonlandırılması yoluna gidilebiliyor.


Pulmoner Atrezi


Bebeğin kalpten çıkan akciğer atardamar kapağının kapalı olması, akciğer atardamarının kısmen veya tamamen olmamasyna Pulmoner Atrezi deniyor. Pulmoner atrezi tek başına olabileceği gibi, diğer kalp problemleri ile birlikte olabiliyor. Doğum öncesi genellikle sorun yaratmıyor olsa da, doğumla birlikte morarma ile ciddi sorunlar ortaya çıkıyor.


Acilen ilaç tedavisi ve ameliyat gerektiğinden doğumun çocuk kardiyolojisi ve kalp cerrahisinin bulunduğu bir merkezde planlanmasy gerekiyor.

Hipoplastik Sol Kalp Sendromu


Kalbin sol karıncığının gelişmeyip çok küçük kalmasyna Hipoplastik Sol Kalp Sendromu deniyor. Rahatsızlık, kalpten çykan temiz kany bütün vücuda taşıyan aort damarının kapalı olması ya da bu damarın ince olması durumunda da oluşabiliyor. Bu rahatsızlığı taşıdığı tespit edilen bebeklerin doğumdan sonra bir dizi operasyondan geçmesi gerekebiliyor.

BU SAYFAYI SIK KULLANILANLARA EKLE - Bu haber 892 kez okunmuştur.
Bu haberi değerlendirin / oy verin !: 7 / 10


Arkadaşına Gönder

Lütfen Bekleyiniz
Adınız:

Mail adresiniz:

Göndereceğiniz E-posta adres(ler)i ekle:

Kullanıcı yorumları

  • Hiç yorum bulunamadı ilk yorumu yazmak istermisin?

İlgili Haberler

Yeni Foto Galeriler

Yeni Videolar

Aile ilişkilerinde ileri adımlar söz konusu. Mantık çerçevesinde yaklaşımlar problemleri en aza indirecek. Birkaç gün içinde yoğun bir kalabalık arasında ciddi sevinç...
Toplam 0 oylama